Fotosentezin ışığa Bağımlı Tepkimeleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Fotosentezin ışığa Bağımlı Tepkimeleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Fotosentezin ışığa Bağımlı Tepkimeleri Nelerdir

  Reklam  Fotosentezin ışığa Bağımlı Tepkimeleri Nelerdir

  Forum Alev
  fotosentezin ışığa bağımlı tepkimeleri nelerdir ayrıntılı bir şekilde açıklar mısınız 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Fotosentezin ışığa Bağımlı Tepkimeleri Nelerdir

  Reklam  Açıklamalı Fotosentezin ışığa Bağımlı Tepkimeleri

  Fotosentez Tepkimeleri – Işığa bağlı tepkimeler: (Biyoloji) Işığa bağımlı evre tepkimelerinde ets elemanları kullanılır. Bu elemanlar ferrodoksin(fd), sitokrom kompleksi(stk), palstokinon(pq) ve plastosiyonindir (pc). Işığa bağımlı evre tepkimeleri 2 ye ayrılır. Devirsiz fotofosforilasyon ve devirli fotofosforilasyon.

  A) Devirsiz Fotofosforilasyon

  devirsiz fotofosforilasyonFotosistem 2’de bulunan anten kompleksinin ışığı soğurup klorofile aktarmasıyla klorofilden elektron kopar. Kopan elektron ilk elektron tutucusu tarafından tutulur. Tutulan elektronlar ETS elemanlarına aktarılır. ETS elemanları bu elektronu indirgenme-yükseltgenme tepkimelerine göre alır ve verirler. Bu alış-veriş esnasında ATP sentezlenir. Ets ile taşınmış elektron Fotosistem 1’e gelir.

  Fotosistem 1’de bulunan anten kompleksi de ışığı soğurup klorofile aktarır ve klorofilden çıkan elektron ilk elektron alıcısı tarafından tutulur. Tutulan bu elektron Ferradoksin’e aktarılır. İndirgenen ferrodoksin enerjili elektronu stromada bulunan bir enzim sayesinde NADP’ye enerjilerini bırakırlar ve enzim H’leri NADP ile birleştirip NADPH2 oluşturur.

  Fotosistem 1 kaybettiği elektronu fotosistem 2 den çıkan elektron ile karşılar. Fotosistem 2 ise suyun (h2O) fotolizinden çıkan elektronlarla kaybettiği elektronu karşılar.

  Gördüğünüz gibi Fotosistem 2 den çıkan elektron tekrar fotosistem 2 ye dönmüyor. Bu yüzden bu tepkimelere devirsiz fotofosforilasyon denmektedir.


  B)Devirli Fotofosforilasyon

  Bu fotofosforilasyon türünde sadece Fotosistem 1 ve ets elemanları kullanılır. Suyun fotolizi bu tepkimelerde gerçekleşmez. Aynı zamanda NADPH2 üretimi de görülmez. O yüzden bu tepkime çeşidini bitki ihtiyaç görürse yapar. Şimdi tepkimeyi birlikte inceleyelim.

  Fotosistem 1’deki klorofilin uyarılması ve daha sonra elektronun kopup ilk elektron alıcısı tarafından tutulmasıyla başlar bu tepkime. İlk elektron alıcısı tuttuğu elektronu ferrodoksine aktarır. Daha sonra elektron “ferrodoksin–>sitokrom kompleksi–>Plastosiyonin–>Tekrar Fotosistem 1” yolunu izler ve çıktığı yere yani Fotosistem 1’e geri döner ve Ets elemanları arasındaki aktarım sırasında ATP üretilir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi