Heyelan Anında Yapılması Gerekenler

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Heyelan Anında Yapılması Gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Heyelan Anında Yapılması Gerekenler

  Reklam  Heyelan Anında Yapılması Gerekenler

  Forum Alev
  Heyelan sırasında Yapılması Gerekenler nelerdir ? Bu uyarıları muhakkak dikkate almalısınız.


  HEYELAN ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER:

  a. Kapalı bir odada iseniz ve konuttan dışarı çıkmak için yeterli vaktiniz yok ise onutun en az etkilenebilecek köşesinde (hareketin kaynağından uzak) sağlam eşyalar arasına saklanın. Harekete karşın sabit ve güvenli bir noktaya sıkıca tutunun ve hareket sona erinceye kadar yerinizden kımıldamayın.


  b. Açık alanda iseniz, toprak kaymasının meydana geldiği bölgeden acil bir şekilde yukarı kotlara doğru uzaklaşın. Çamur veya moloz akmasından kaçabilecek zamanınız yoksa kalkan görevi yapacak, sağlamlığına güvendiğiniz cisimlerin arkasına saklanın ve mutlak surette başınızın ve vücudunuzun hassas kemiklerini koruyun.


  c. Açık alanda heyelanı önceden fark ettiyseniz çevrenizde bulunanlara, bağırarak, var ise düdük çalarak, diğer ses çıkaracak şeyleri kullanarak mutlaka uyarın.


  ç. Kapalı bir yerdeyseniz başınızı kollarınızın arasına alın ve dizlerinizi karnınıza çekip (cenin pozisyonunda) bekleyin.


  d. Toprak altında kaldıysanız gücünüzü fazla sarf etmeyin, çırpınmayın, çevrenizden sesler duymadıkça bağırmayın (kurtarma ekiplerinin gelip sizi kurtarmasını bekleyin çünkü, gücünüzü sarf ettikçe yaşama şansınız azalır).


  e. Kapalı bir alanda (oda, kulübe vb. ) kaldıysanız; çevrenizde elektronik cihazlar var ise (radyo,teyp) açık bırakın (kurtarma ekiplerinde bulunan alıcılar yerinizi tespitte kullanılır). Cep telefonunuz var ise size en yakın birilerini arayıp yardım isteyin.


  f. En önemlisi hiçbir zaman kurtarılma umudunuzu yitirmeyin. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Heyelan Anında Yapılması Gerekenler

  Reklam  Toprak kayması yani heyelan anında yapılması gereken en önemli şey kendinizi kurtarmaya çalışmaktır.Bu nedenle nerede ve ne şekilde olduğunuz çok önemlidir.Açık bir alanda ise çaprazlama yukarı doğru gitmeye çalışın.Kapalı bir yerde iseniz sağlam duvarların ardına geçmek gerekir.+ Yorum Gönder
heyelan sırasında neler yapılabilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi