Ülkeyi tanıtan bir yazı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Ülkeyi tanıtan bir yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mustazaf
  Özel Üye
  Reklam

  Ülkeyi tanıtan bir yazı

  Reklam  Ülkeyi tanıtan bir yazı

  Forum Alev
  İspanya yı tanıtan yazı  Boğa güreşleri ve Flamenko danslarıyla zihinlerimize yerleşen İspanya, romantik ama gizem dolu tarihiyle Avrupa'da bir yarımada ülkesidir. Uzun yıllar Avrupa'nın fakir ülkelerinden biri olan İspanya, son yıllarda ekonomik gelişme göstermiştir. İspanya'da 17 özerk bölge bulunur. Bunların en önemlileri Bask ve Katalonya'dır.


  İspanya'nın her yerinde sanat vardır. Ülkenin tarihi kadar eski mimari eserlere rastlamak mümkündür. Gotik mimarinin etkilerinin yanı sıra ünlü mimar Antonio Gaudi'nin 20. yüzyıla damgasını vuran farklı mimari çalışmaları hem Barselona şehrine hem de İspanya'ya ayrı bir hava verir. Ülkenin en ünlü eseri olan Sagrada Familia Katedrali hala tamamlanmamıştır.  İspanya'da balık ve deniz ürünleri yemekleri meşhurdur. Bunların arasında paella en ünlüsüdür. Ülkenin her kafesinde bulabileceğiniz kalamar tava Akdeniz mutfağının bir örneğidir.


  Coğrafya

  İspanya, İberya yarımadasının dörtte üçünü kaplar. Avrupa'nın ikinci en yüksek noktasına sahip olan İspanya dağlık bir bölgedir. Dağlık olmasına rağmen ülkede 230,000 kilometrekare yayla arazisi de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3,144 kilometreyi bulan kıyı şeridi genellikle beyaz kumdan oluşur. İspanya'da bulunan 109 nehrin toplam su alanı 45,000 kilometrekareyi bulur.


  Değişik bitkiler ve egzotik çiçeklere ilgisi olanlar için İspanya bir cennettir! Avrupa ve Kuzey Afrika'da rastlanabilecek tüm bitki çeşitleri İspanya'da mevcuttur. Ülkemizde de rastlanabilen lale İspanya'da bolca yetişmektedir.


  İklim  İspanya'da iklim ülkenin coğrafyası gibi çeşitlilik göstermektedir. İspanya için Avrupa'da görülen tüm iklimlerin ve biraz da Afrika ikliminin yaşandığı söylenebilir. Ülkenin kuzey bölümü oldukça yağış alır. Aynı zamanda bu bölgelerde yılın çoğu zamanı ılık hava sıcaklığında geçer. Ülkenin orta kesimlerinde, kıtanın özelliği olan sert kış ve çok sıcak yaz mevsimi yaşanır.

  İspanya'da kışları ortalama sıcaklık 8°C, yazları ise 20°C olur. Ocak ayı, İspanya'nın en soğuk ayıdır. Kışları bol yağış ile kuraklık ortadan kalkar. Dağlık kesimler dışında İspanya'da kar pek fazla görülmez

  Nüfus

  Ülke nüfusu en son 42 milyon olarak belirlenmiştir. Bu nüfusun 6 milyonu Katalon'dur. Ülke büyüklüğüne oranla hayli kalabalık sayılabilir, ancak doğum oranı itibarıyla nüfus artışı dünyada en az olan ülkedir. İspanyollar'ın en büyük özellikleri, günlük hayatlarındaki dinlenme meraklarıdır. Turist olarak İspanya'ya giderseniz, Siesta adı verilen öğle vakti dinlenme zamanına dikkat edin. Zira iyi zamanlama yapamazsanız alışveriş zevkiniz yarım kalabilir.


  İspanyol halkı sevinçli, coşkulu tavırlarını günlük hayatlarında her an sergilerler. Neşeli ve yüksek sesli konuşmaları, kahkahaları hayattan zevk aldıklarının işaretidir. İspanya'da coşku ve neşe içinde kutlanan festivallere rastlarsanız sakın kaçırmayın! 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Ülkeyi tanıtan bir yazı

  Reklam  Ülkelerin tanıtılması için yazılan yazılarda o ülkenin genel özellikleri ve dünyada tanınan yönlerini ele almak gerekir.Fakat bunları yaparken süslemeli ve güzel ifadelerin de yer alması gerekir.+ Yorum Gönder
ülkemizi tanıtan kısa bir yazı,  ispanyayı tanıtan,  ülkemizi tanıtan kısa yazı,  ülkemizi tanıtan kompozisyon,  ayıları tanıtan kısa paragraf
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi