İyi ve etkili bir konuşma nasıl yapılır

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden İyi ve etkili bir konuşma nasıl yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  İyi ve etkili bir konuşma nasıl yapılır

  Reklam  İyi ve etkili bir konuşma nasıl yapılır

  Forum Alev
  a. İşitilebilirlik: Konuşurken, sesin, bütün dinleyiciler tarafından rahatlıkla işitilebilmesidir. Çok yavaş ya da yüksek tonlarla konuşulmamalı; ses tonu konuşulan yerin ve dinleyici kitlesinin büyüklüğüne ve özelliğine bağlı olarak ayarlanmalıdır.

  b. Akıcılık: Sözlerin ve düşüncelerin, dinleyicilerin algılama hızına denk düşmesidir. Bu hız, her zaman aynı kalmamalı; heyecan durumuna, dinleyicilere ve konuya göre yer yer değişiklikler göstermelidir.

  c. Hoşa giderlik: Ses tınısının katı, tiz, kulak tırmalayıcı, hırıltılı, madenî, burundan gelen, hışırtılı, boğuk, çok yumuşak, gevrek, biçimden yoksun vb. olmamasıdır. Genellikle doğuştan gelen bu özellikler, düzenli çalışma ile belli oranlarda düzeltilebilir.

  ç. Anlamlılık: Sesin genel olarak, dostça bir nitelik taşıması ve güven duygusu telkin etmesidir. Ses, kelimelerdeki anlamın daha fazlasını ya da tam zıddını yansıtabilir.

  d. Bükümlülük: Sesin; ton, hız ve anlam bakımından değişiklik göstermesidir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İyi ve etkili bir konuşma nasıl yapılır

  Reklam  Konuşmada kesik kesik değil akıcı konuşmak gerekir.Anlamlı ve doğru cümleler kurmalı,telaffuzumuzun düzgün olması gerekir.Bol kitap okumalı ve yanlışlarımızın düzeltilmesi için çalışmalıyız.+ Yorum Gönder
konusma nasil hazirlanir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi