Borçlar kanunu kabul edildi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Borçlar kanunu kabul edildi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  videocum
  Yeni Üye
  Reklam

  Borçlar kanunu kabul edildi

  Reklam  Borçlar kanunu kabul edildi

  Forum Alev
  TBMM , Türk Borçlar Kanununu Tasarısını kabul etti

  649 maddeden oluşan ve 22 bölüm halinde temel kanun olarak görüşülen tasarı, bütün partilerin vardığı mutabakat doğrultusunda Genel Kurulda hızla yasalaştı

  30ar maddeden oluşan her bölüm 3 dakikada geçti. Tasarı üzerinde toplam 4 önerge verilerek değişiklik yapıldı. Tasarı, yaklaşık 2,5 saatte yasalaştı.

  TBMM Adalet Komisyonunda 2008de kabul edilen tasarının görüşmelerine, 2009 yılında TBMM Genel Kurulunda başlanmış ve ilk 2 bölümünün kabul edilmesinin ardından yarım kalmıştı.

  SÖZLEŞMELERDE VE TİCARETTE YENİ KURALLAR

  Kanuna göre, borç ilişkilerini düzenleyen bireysel sözleşmeler, tarafların iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamalarıyla kurulacak. Yeni kanunlar kapınızdaki posta kutusundan gittiğiniz hastanedeki tüm ilişkilerinizde yepyeni kuralları yaşamınıza sokacak.

  İŞTE YENİ BORÇLAR KANUNUYLA 24 SAATİNİZ BÖYLE DEĞİŞECEK:

  DÜZENLEMELER İSABETLİ
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Halil Akkanat ise Borçlar Kanunu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yapılan düzenlemelerin son derece isabetli olduğunu aktaran Akkanat, fakat bir kaç düzenlemenin işleyişinin ise verimli olmayabileceğine işaret etti.
  Üç önemli konuda değişikliğin olduğunu ifade eden Prof. Dr Akkanat bunları
  1-Genel işlem koşulları,
  2-Kira ilişkileri,
  3-Kefalet sözleşmeleri olarak sıralıyor.
  Genel işlem koşulları hakkında bilgi veren Akkanat, artık tek taraflı menfaatleri koruyan düzenlemelerin olmayacağını belirtti. Buna göre daha önce, alışveriş yaparken veya sözleşme yaparken bunun kuralları tek taraflı olarak belirleniyordu. Bu süreçten sonra artık tüketicinin de korunması söz konusu olacak. Banka kredi kartı sözleşmeleri ve sigorta sözleşmeleri de buna dahil...
  Özetle Tüketicilerin Korunması Kanununda yapılan değişikler bütünü kapsayacak şekilde değişti.

  TAMAMEN KİRACI KORUNUYOR
  Önceden kira ile ilgili bir kanun bulunurken bu artık Borçlar Kanununa tabi hale getirildi. Bu bir çok değişikliği de beraberinde getirdi. Yapılan değişiklerde tamamen kiracıyı koruyucu bir düzenleme içeriyor. Yani tacir olmayan kesim için pozitif. Fakat her iki tarafın da tacir olduğu kira sözleşmelerinde bazı aksaklıkların çıkması söz konusu olabilir. Kira parasının döviz cinsinden belirlenmesi durumunda hiçbir şekilde kira artışı söz konusu olamayacak. Bunun çok iyi bir çözüm olmadığını savunan Akkanat, Eminim ki bu kuralı dolanmak için çeşitli çözümler üretilecek. Yani söz konusu kanun ihlal edilebilir. Bu kadar katı bir korumaya gerek yoktu dedi.

  KEFİLDEN EL YAZMALI MEKTUP!
  Kefalet sözleşmelerinde önemli yeniliklerin olduğuna da dikkat çeken Halil Akkanat, şunları aktardı:
  Artık kefil olunacak miktar ve kefalet tarihi kefilin el yazısıyla yazılacak. Yoksa geçersiz olacak. Evli bir kişi kefil olacaksa eşinin iznini almak zorunda kalacak. Bunlar çok isabetli ve amaca uygun bir düzenleme.

  YANLIŞ TERCÜMELER DÜZELTİLDİ
  Eskiye nazaran daha iyi bir metnin ortaya çıktığını ifade eden Akkanat, İsviçre Borçlar Kanununun 1926 yılında tercüme edilirken hatalar yapıldığını fakat bugünkü düzenlemelerle hem bu hataların düzeltildiğini hem de günlük dilde kullanılmayan kelimelerin Türkçeleştirildiğini söyledi. Akkanat, yeni metne elektronik imzanın da dahil edildiğini ve bunun daha derli toplu hale geldiğini de sözlerine ekledi.

  kaynak : temmuz.net 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: borçlar kanunu kabul edildi

  Reklam  Borçlar kanununda zaman zaman revizyonlar yapılıyor.Aflar çıkıyor.Devlete olan borçları azami şekilde toparlamak amacı ile yeni yapılandırmalar yapılıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi