Enzim Nedir - Enzimlerin Özellikleri - Enzimlerin Yapısı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Enzim Nedir - Enzimlerin Özellikleri - Enzimlerin Yapısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Enzim Nedir - Enzimlerin Özellikleri - Enzimlerin Yapısı

  Reklam  Enzim Nedir - Enzimlerin Özellikleri - Enzimlerin Yapısı

  Forum Alev
  Enzim Nedir - Enzimlerin Özellikleri - Enzimlerin Yapısı

  Enzimler, yaşamı mümkün kılan ve yaşamla ilgili kimyasal değişimlerin gerektiğinde hızlanmasını sağlayan protein molekülleridir.

  Bir enzim bir reaksiyonu 1010 yani 10 milyar defa hızlandırabilir. Böylesine bir hızlandırma olmasaydı, 5 saniyelik bir süreç, örneğin bir cümlenin okunması, 1500 yıl sürerdi. Bu süre içinde diğer birçok istenmeyen kimyasal tepkime de olacağından yaşam sadece yavaşlamakla kalmayacak, olanaksız hale gelecekti.

  Enzimlerin bir diğer önemli özelliği de seçici olmalarıdır. Enzimler vücudun istediği reaksiyonu hızlandırırken istenmeyenleri hızlandırmazlar. Peki neyin istenip neyin istenmediğini nasıl anlarlar? Bunun için vücutta meydana gelen tüm reaksiyonları ve fonksiyonları bilmeleri, neyin ne zaman ve ne kadar gerektiğinden haberdar olmaları gerekir.

  Ayrıca, her enzim sadece belli moleküllerin girdiği kimyasal reaksiyonları hızlandırabilir. Enzim, kendisi için özel ayrılmış olan molekülün ancak belli bir bölgesine bağlanabilir. Bunun için enzimin şekil olarak, molekülün bu bölgesine bir anahtarın kilide uyum sağlaması gibi uyumlu olması şarttır. Yani enzim hem doğru molekülü tanımalı, hem de molekülün doğru yerini bilip oraya bağlanmalıdır.

  Karbon, hidrojen, oksijen gibi şuursuz, cansız atomlardan oluşan, bir beyne, göze, akla ve şuura sahip olmayan enzimler, reaksiyon hızlandırma sorumluluğunu neden üzerlerine almışlardır, doğru molekülleri ve moleküllerin doğru yerlerini nasıl tespit edebilmektedirler? Tesadüfler ve şuursuz atomlar, enzimlerin yaşam için gerekli olduğuna nasıl karar verebilmişlerdir?

  Tesadüfleri ve şuursuz atomları ilah kabul eden evrim teorisi bu soruların cevabını veremez. Bu soruların cevabı, enzimlerin yaşam için üstün bir güç ve yaratıcı olan Allah tarafından tasarlandıkları ve yaratıldıkları gerçeğidir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Enzim Nedir - Enzimlerin Özellikleri - Enzimlerin Yapısı

  Reklam  Enzimler protein molekülleridir.Mu enzimler hayatımız için çok önemlidir.Vücudumuzun gerektiği zaman kimyasal değişimlerini yaparlar.Karaciğer enzimleri buna birer örnek teşkil etmektedir.+ Yorum Gönder
enzimlerin yapısı ve özellikleri,  enzimlerin genel özellikleri,  enzimlerin özellikleri,  enzimlerin kimyasal sindirimdeki görevi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi