Işık Verimi Nedir - Işık Verimi Hakkında - Fizik Işık Verimi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Işık Verimi Nedir - Işık Verimi Hakkında - Fizik Işık Verimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Işık Verimi Nedir - Işık Verimi Hakkında - Fizik Işık Verimi

  Reklam  Işık Verimi Nedir - Işık Verimi Hakkında - Fizik Işık Verimi

  Forum Alev
  Işık Verimi Nedir - Işık Verimi Hakkında - Fizik Işık Verimi

  Işık gözün algıladığı elektromanyetik ışınıma verilen isimdir. Işık gücünün toplam elektromanyetik ışınım gücüne olan oranı ise Batı dillerinde efficacy olarak adlandırılır. Bu terim dilimize ışık etkinliği ya da verimliliği olarak çevrilebilir.

  Dalgaboyu ve frekans

  Işınım dalgaboyu veya frekans ile tarif edilebilir.İkisi arasındaki ilişki  Burada λ dalga boyu, f frekans ve c de ışık hızıdır.

  Işık hızı boşlukta 299 792 458 m/s dir. MKS sisteminde dalgaboyu birimi metre (m) , frekans birimi ise Hertz (Hz) dir. (Yukardaki ilişkide frekans GHz cinsinden verilirse, dalgaboyu da nm cinsinden hesaplanabilir.)

  İnsan gözü

  Bir ışınım kaynağı çevreye çeşitli dalgaboylarında ışınım yayar. Göz bu ışınımın sadece bir bölümünü algılar. İnsan gözü 380-740 nm (nanometre) arasndaki dalgaboylarına duyarlıdır. Bu bandın üç noktalarında duyarlılık düşüktür. Maksimum duyarlıklık ( aydınlık ortamda) 555 nm dalga boyundaki ( ya da frekans birimleriyle verilecek olursa 540 THz deki) ışınıma karşı duralılıktır. (Bu rakamlar aydınlık ortam içindir. Renklerin ayırt edilemediği kadar karanlık ortamda maksimum duyarlılık 507 nm dedir.)

  Işık akısı

  Işık gücüne ışık akısı denilir. Bu niceliğin birimi lumen dir (lm kısaltmasıyla gösterilir.) 1 W gücünde elektromanyetik ışınım yapan ve sadece 555 nm dalga boyunda ışık üreten ışık kaynağı 683.002 lm kadar ışık akısı üretir. Diğer dalga boylarında ise 1 W lık kaynak daha düşük ışık akısı üretir.

  Işık verimliliği

  Işık verimliliği iki farklı şekilde gösterilebilir:

  * Bir kaynağın ürettiği ışık akısı kaynağın ürettiği toplam elektromanyetik güce bölünür Sonuç lm/W birimiyle verilir.  * Bir kaynağın ürettiği ışık akısı sadece 555 nm dalgaboyunda üretim yapan aynı güçteki bir kaynağın ışık akısına (Gücün 683 misli) bölünür . Sonuç % oranıyla ifade edilir.  Burada Φ kaynağın ürettiği ışık akısı ve P de kaynağın gücüdür.

  Doğal kaynakların ışık verimliliği

  Yıldızların ışık verimliliği ölçülmüştür. Buna göre yıldız yüzeyinin sıcaklığı arttıkça ışık verimliliği de artmaktadır. Mesela Akrep burcundaki Antares gibi M sınıfı kırmızı yüzeyli yıldızların ışık verimliliği 30 lm/W civarındayken, G sınıfı bir yıldız olan Güneş’te verimlilik 80 lm/W tır.

  Toplam verimlilik

  Bir ışık kaynağı sadece elektromanyetik ışınım üretmez. Gücün bir bölümü de ısı, ses hatta bazı durumlarda titreşim şeklinde mekanik harekete gider. Yapay ışıklandırma araçlarında, bütün bu kayıplar kaynağın elektrik şebekesinden çektiği güç olarak rahatlıkla ölçülebilir. Kaynağın ürettiği toplam elektromanyetik gücün ölçülmesi zor olduğu halde, kaynağın elektrik şebekesinden çektiği gücün ölçülmesi kolaydır. Bu sebeple, genellikle verimlilik bütün kayıpları göz önüne alınan toplam verimlilik (priz verimliliği) olarak hesaplanır. Doğal olarak, bu verimlilik ışık verimliliğinden daha düşüktür.

  Örnek

  Şebekeden 5 W çeken bir kaynak 1366 lm ışık akısı üretmekteyse, kaynağın aydınlık ortamda verimliliği şu şekilde bulunur.
  Bazı yapay kaynakların verimliliği

  Toplam verimlilik mumda 0.3 lm/W, gaz lambasında ise 2 lm/w dolaylarındadır. Akkor flamanlı ampullerde verimlilik genellikle 10 ile 20 lm/W arasında değişmektedir. Floresan lambalarda 50 ile 100 lm/W , sodyum lambalarda ise 100 ile 200 lm/W verimlilik değerlerine ulaşılabilmektedir. Ancak yüksek verimlilik 555 nm civarındaki bir bant anlamına gelmektedir ki, bu durum renk algılamasını bozduğundan, bu tür aydınlatma araçları verimlilik avantajına rağmen, fazla rağbet görmemektedir. Buna karşılık geliştirilme aşamasındaki LED tipi lambaları renk algılamasını bazmadan yüksek toplam verimlilik sağlaması beklenmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Işık Verimi Nedir - Işık Verimi Hakkında - Fizik Işık Verimi

  Reklam  Işık konularını fizik derslerinde işlemekteyiz.Işıkların sonu yoktur.Bu ışıklardan günlük hayatımızda da faydalanmaktayız.Işık verimi için ışığın yansıma olaylarını değerlendirmek gerekiyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi