Fizikte Akışkan - Akışkan Nedir - Akışkan Anlamı - Akışkan Hakkında - Fizik - Fizik Soruları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Fizikte Akışkan - Akışkan Nedir - Akışkan Anlamı - Akışkan Hakkında - Fizik - Fizik Soruları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Fizikte Akışkan - Akışkan Nedir - Akışkan Anlamı - Akışkan Hakkında - Fizik - Fizik Soruları

  Reklam  Fizikte Akışkan - Akışkan Nedir - Akışkan Anlamı - Akışkan Hakkında - Fizik - Fizik Soruları

  Forum Alev
  Fizikte Akışkan - Akışkan Nedir - Akışkan Anlamı - Akışkan Hakkında - Fizik - Fizik Soruları

  Akışkan, sıvıları, gazları, plazmaları ve bazı durumlarda plastik katıları (eriyik) kapsayan, maddenin hallerinin bir altkümesidir.

  Akışkanlar, kayma gerilmesi altında sürekli biçim değiştirir (akar). Akışkanlar, akma kabiliyetinin bir sonucu olarak bulundukları kapların şeklini alır.

  Bu özellikler, tipik olarak durağan denge halinde kayma gerilmesine dayanamamanın bir sonucudur. Bir katıda, gerinme, zorlanmanın fonksiyonu iken, bir akışkanda, gerinme zorlanma oranının fonksiyonudur. Yani katı cisim kayma gerilmesine mağruz kaldığında şekil değişimine uğrar ve bu şekil değişimi katının elastik şekil değişimi ile sınırlıdır. Akışkan ise kayma gerilmesine uğradığı sürece şekil değişimine (yani akmaya) devam eder.

  Bu davranışın sonucu, akışkanın durum karakteristiğinde basıncın rolünün önemini gösteren Pascal yasası’dır.

  Akışkanlar özelliklerine göre ikiye ayrılabilir:

  * Nivtonsal ('Newton'sal)
  * Nivtonsal ('Newton'sal) olmayan.

  Akışkanların davranışı, Navier–Stokes denklemlerini içeren, bir grup kısmî diferansiyel denklemler ile tanımlanır.

  Akışkanlar, gazlar ve sıvılar içerisinde de sınıflandırılmışlardır. Sıvılar serbest bir yüzey formundadır (yani, yüzey bulunduğu kap tarafından şekillendirilmemiştir), gazlar ise değildir, tüm hacmi kaplar.

  Katılar ve akışkanlar arasındaki fark, bazen çok açık değildir. Fark maddenin viskozitesinin saptanması ile oluşur; örneğin, silikon plastik farklı zamanlarda hem katı, hem de akışkan olarak tanımlanabilir.

  Akışkanların özelliklerini inceleyen çalışmalar, akışkanlar mekaniği olarak adlandırılır. Akışkanlar mekaniği de akışkanın hareket haline bağlı olarak, akışkanlar dinamiği ve akışkanlar statiği olarak alt bölümlere ayrılır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Fizikte Akışkan - Akışkan Nedir - Akışkan Anlamı - Akışkan Hakkında - Fizik - Fizik Soruları

  Reklam  Akışkan denildiği zaman sıvı maddeler aklımıza gelebilir.Fakat bazı maddeler hal değiştirir ve katı halden sıvı hale gelebilir.Birde katı maddeler ısı gibi işlemler neticesinde erir ve başka bir şekle dönüşebilir.Plastik maddeler buna örnektir.+ Yorum Gönder
fizik akışkanlar,  fizikte akışkanlar nedir,  akışkan nedir fizik,  akışkanlar nedir fizik,  fizikte akışkanlar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi