Türkiyede Esen Rüzgarlar ve Yönleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Türkiyede Esen Rüzgarlar ve Yönleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Türkiyede Esen Rüzgarlar ve Yönleri

  Reklam  Türkiyede Esen Rüzgarlar ve Yönleri

  Forum Alev
  Türkiyede Esen Rüzgarlar ve Yönleri

  Gündoğusu

  Doğudan esen soğuk ve kuru rüzgar.

  Güney Rusya ile Kafkaslarda yüksek basıncın görülmesi durumunda bu rüzgar tipi daha çok gözlemlenir. Gündoğusu rüzgar genellikle yağışın kesilmesine neden olur.

  Keşişleme

  İstanbul yöresinde güneydoğudan esen rüzgâra denizcilerin verdiği addır. Uludağ'ın eski adı olan Keşiş dağının yönüne göre adlandırılmıştır. Gündoğusu ve kıble arasında 135 dereceden esmektedir . Türkçesi akyeldir.

  Kıble

  Güneyden esen, güney yönünü simgeleyen “kıble”den ismini alan, oldukça sıcak ve nemli rüzgar.

  Orta Akdeniz’de oluşan alçak basınç merkezi ülkemizde bu tür rüzgarın gözlenmesini sağlayan etkenlerdendir.

  Lodos

  Türkiye’nin batı kesimlerinde, güney batı yönlerden esen sıcak rüzgar. Bazen hızı ve hamlesi 60 ile 130 Km/s' a kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemli ve tehlikeli varsayılan rüzgar tipidir. Bilhassa Marmara bölgesinde deniz ulaşımı açık şekilde etkiler. Görüş mesafesini içerdiği nem sebebi mikro damlacıklar nedeni ile yüzde 10 kadar düşürebilir. Bazen yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur. Yağmur öncesinde ise ılık ve nemli bir ortama neden olabilir. Kıyı erezyonuna neden olan rüzgar tiplerindendir. Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınlarına yaratır. Aynı zamanda estiği sürece sıcaklıklarında normallerinden fazla artmasına neden olan bir rüzgardır. Zaman zaman Ege, Marmara ve Batı Akdeniz’de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler. Kabayel,kumkarası olarak da bilinir. Baş ağrısı yaptığı söylenmekte ancak bunun bilimsel bir kaynağı bulunmamaktadır.Halk arasında kar'a köz gibi adama buz gibi değdiği söylenir

  Günbatısı

  Batıdan esen sıcak ve nemli rüzgar.

  Günbatısı özellikle yurdun batı kesimlerinde yağışlara neden olur. Marmara ve Karadeniz üzerinden alçak basınç ve cephe sistemlerinin her geçişinde gözlenen ve zaman zaman denizde ve karada yaşamı etkiler.

  Karayel

  Yağmurlu bir dönemi izleyen 2-3 gün boyunca devamlı olarak kuzeybatıdan esen rüzgar.

  Balkanların kuzeyinde, Rusya Stepleri içerisinde oluşan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemlerinin geçişi sırasında gözlenen rüzgar cinsidir.

  Esme yönündeki yüksek dağların kuytu taraflarında yamaç aşağı alçalan rüzgar ısınarak fön tipi rüzgar etkisi ve özellikleri taşır. Bu yerlerde sıcak, kuru ve hoş bir hava yaratırlar.

  Yıldız

  Kuzeyden esen, ismi yerel balıkçılar tarafından verilen soğuk rüzgar. Genellikle Karadeniz ve Marmara denizi üzerinden bir soğuk cephenin geçişinden sonra eser. Yazın serin, kışın ise soğuk hava taşır.

  Poyraz

  Kuzey doğudan esen rüzgar çeşidine poyraz denir. Kışın kar ve soğuk getirir. Deniz hafif çalkantılı ve dalga üstünde beyaz köpükler olur.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Türkiyede Esen Rüzgarlar ve Yönleri

  Reklam  emeğine sağlık 3. 3
  Ziyaretçi
  çok lazım oldu bunun sayesinde 100 aldım 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim arkadaşım çok sağ ol

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel emeğinize sağlık

 6. 6
  Ziyaretçi
  Cok sagol sayende 100 aldım

+ Yorum Gönder
türkiyede esen rüzgarlar,  yurdumuzda esen rüzgarlar ve yönleri,  türkiyede esen yerel rüzgarlar ve yönleri,  türkiyede esen rüzgarlar ve yönleri,  türkiyeye esen rüzgarlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi