Sinarit balığı nasıl tutulur

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Sinarit balığı nasıl tutulur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Sinarit balığı nasıl tutulur

  Reklam  Sinarit balığı nasıl tutulur

  Forum Alev
  Sinarit balığı nasıl tutulur

  Av Dönemi: Sinarit avı 1 Nisan...1 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5 kg balık avlanmasına izin verilir. Avlanmasına izin verilen asgari boy 20 cm dir.

  Tanımı:
  Latince adı : Dentex Dentex
  İngilizce adı: Dentex, Porgy

  28-30 yıl kadar yaşarlar. Nadiren 1 metre boya ve 10 kg ağırlığa ulaşırlar. Sinarit sivri dişlere ve kuvvetli bir çeneye sahiptir. Ancak dişleri seyrek olduğu için misinayı kolay kesemez. Yemi yoklamaktan ziyade hücum edip bir anda kaparlar. Hemen hemen her türlü balık ve yumuşakça ile beslenirler. Gezici bir balık olduğu için uzun yollar giderek avlanabilirler. Ancak genellikle bir kaya gölgesinde bekler, önünden geçen ava saldırılar. Bu yüzden yer seçimini iyi yapıp bulunduğu yere yemi indirmek daha doğru olur. Saldırgan bir yapıya sahip oldukları için parlak, aksak ve hareketli cisimlere ilgi duyarlar. Bir çok deniz canlısı gibi hava durumuna bağlı olarak yer değiştirirler. Bu nedenle yaşayabileceği alanları taramakta fayda vardır.

  Nerelerde Bulunur:
  Genellikle 10-50 metre arasındaki taşlık ve kayalık bir dibe sahip olan yerlerde, açık sulardaki topuk etrafları ve gemi enkazları etrafında bulunur. Ege Denizi, Akdeniz, Çanakkale Boğazı ve Saroz Körfezi’nde avı yapılmaktadır.

  Beslenmesi ve Yemleri:
  Yemli avcılıkta kalamar, sübye, kolyoz, saradalya, zargana, gelincik, izmarit, kefal kullanılabildiği gibi, iskorpit, hanos gibi taş balıklarıyla her türlü canlı balık da yem olarak kullanılabilir. İdeal yem boyu 6-10 cm dir.

  Avcılığı :
  Sinarit avında hep aynı bölgede avlanmak avlağın bozulmasına, sinarit ve diğer canlıların bölgeyi terk etmesine neden olacağından, zaman zaman değişik bölgelerde avlanmakta fayda vardır. Bu gerçekte bütün dip balıkları için geçerlidir. Parakete, savurma olta, bırakma olta ve sırtı çekerek avlanabilir. Sinaritin sert yapısına bakarak gereğinden kalın malzemeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Sinarit balığı nasıl tutulur

  Reklam  Sinarit balığı oldukça lezzetli olan iri balıklar arsında yer almaktadır.Bu balıkların yakalanabilmesi için canlı av kullanmak gerekir.Canlı yemlerin ilk önce avlanması ve oltaya takılması sonucu avlanmaktadır.+ Yorum Gönder
sinarit nasıl avlanır,  sinarit nasıl yakalanır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi