Saçaksız Çapari oltası Nedir

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Saçaksız Çapari oltası Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Saçaksız Çapari oltası Nedir

  Reklam  Saçaksız Çapari oltası Nedir

  Forum Alev
  Saçaksız Çapari oltası Nedir

  Saçaksız Çapari ( Kıprıs )
  Saçaksız çapari olta olarak 0.40 lık beden ise 0.25-0.30 luk misinadan oluşur bu beden üzerine hiç köstek bağlanmadan iğne aralıkları 1-1.5 cm yi geçmeyecek şekilde sıralanarak bağlanırlar iğne sayısı 8-10 dan aşağı olmamalıdır.

  Bu çaparide 7–8 numara siyah veya beyaz çapraz mat iğne kullanılır. Akdeniz deki amatörlerce bu çapariye ekmek sarılarak mavri kefal yakalamak için dip kefal çaparisi (Kıbrıs) olarak kullanılır ancak ege ve Marmara da bu çapariye ağırlık bağlanmadan yüzeyde kefal avlamak, ağırlık bağlanır ve sardalye sarması yaparak çipura, karagöz, levrek gibi balıklarında avında kullanılır.
  Bu çapariye sardalye şu şekilde sarılır çaparinin (Kıbrıs) en alt iğnesinden başlanarak dairesel olarak iğneler sardalyenin solungaçlarından başlayıp etine saplanıp gizlenerek sardalye boydan boya sarılır sardalyenin kuyruk kısmına beden ile bir kasa bağı atılarak sardalyenin düşmesi engellenir. Özellikle kıyıdan yapılan avlarda çipura, levrek ve karagöz gibi balıkları avlamakta mükemmel sonuçlar verir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Saçaksız Çapari oltası Nedir

  Reklam  Çaparilerin genellikle istavrit balıklarında işe yardığını biliyoruz.Fakat bazı balık türlerinde de işe yaramaktadır.Çapari iğnelerini oltalarını hazırlamak oldukça zor işlerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi