Dünyada Ve Türkiye'de Ticari Balıkçılık

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Dünyada Ve Türkiye'de Ticari Balıkçılık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Dünyada Ve Türkiye'de Ticari Balıkçılık

  Reklam  Dünyada Ve Türkiye'de Ticari Balıkçılık

  Forum Alev
  Dünyada Ve Türkiye'de Ticari Balıkçılık  Ticari balıkçılık 15. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. Sonraki iki yüzyıl içinde de büyük bir balıkçılık sanayisi oluştu. Yakalan balıkları işleyen, çeşitli aygıtlarla donatılmış büyük balıkçı filoları kuruldu.

  Ne var ki aşırı avlanma zamanla balıkçılığı tehdit etmeye başladı ve günümüzde ciddi bir sorun haline geldi. Bazı avlanma biçimleriyle yavru balıkların ya da yumurta dökmeye hazırlanan dişilerin de yakalanması, birçok balık türünün soyunu tükenme noktasına getirdi. Günümüzde bu sorunu aşmak için birçok ülkede avlanacak balık miktarını kısıtlamak ve üreme mevsiminde balık avını yasaklamak gibi önlemler alınmaktadır.

  Türkiye, üç yanı denizle çevrili olmasına ve bir içdenizin bulunmasına karşın, balıkçılıkta gelişmiş bir ülke değildir. Avlanan balık miktarı yılda 400 bin tonu biraz aşar; bunun yaklaşık 240 bin tonu hamsi, 20 bin tonu kefal, 20 bin tonu sardalya, 15 bin tona yakını da istavrittir. Tatlı su ürünleri üretimi ise 50 bin ton dolayındadır.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyada Ve Türkiye'de Ticari Balıkçılık

  Reklam  Dünyada en önemli balıkçılık devletleri arasında İskandinav ülkeleri Japon ve uzak doğu ülkeleri gelmektedir.Ülkemizde balıkçılık genellikle Karadeniz bölgesinde canlı ve ekonomiye katkıları fazla olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi