Mercan Avı Ve Olta Takımı

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Mercan Avı Ve Olta Takımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Mercan Avı Ve Olta Takımı

  Reklam  Mercan Avı Ve Olta Takımı

  Forum Alev
  Her balıkçının zevkle yakaladığı nefis bir balıktır.Balıkçılık genelde kenardan kefal,ısparoz,mırmır avı ile başlar.Bu avlar deniz avcılığının ilk aşısıdır,daha sonra yavaş yavaş bu avcılık yetmemeye daha iri balıklar aranmaya başlanır .Karagöz,sargoz zaman zaman levrek avlanılsa da tatmin ediciliği kısa sürer ve denize açılarak avlanma özlemi başlar.Denize açılmaya başladığımız zaman önce karşımıza izmarit,kupes,kırma mercan çıkar.Ama aklımız hep mercandadır tamamda mercanı nasıl buluruz .Usta balıkçılardan soruşturmak ve gözlemlemekle kolayca öğrenebilirsiniz.Ancak balıkçılar arasında bilinen bölgeleri herkese göstermemek gibi tatlı bir kıskançlık vardır.Bunun için bizim bu konuda bilgi sahibi olmamız en doğrusudur..
  Nerelerde bulunur:
  Mercan genellikle taşlık,kayalık bölgelerde ve civarlarında yaşar.Bu yerleri denize dik olan kıyı hizalar ada etrafları gibi yerlerde arayabiliriz. Avlanmak için durduğumuz zaman kurşunu dibe vurdurmak suretiyle dibin kumluk mu taşlık mı olduğunu anlayabiliriz. Hiçbir tahminde bulunamıyorsak arama yoluyla bu yerleri bulabiliriz. Bunun için şöyle bir sistem uygulanır ,tekne çapa atmadan serbestçe bırakılır takımlar yemlenerek avlanılmaya başlanır balığın vurduğu yerde kerteriz alınarak yada şamandıra bırakılarak işaretlenir.Akıntıya göre çapa balığın vurduğu yerin ilerisine atılıp çapa ipi salınarak tekne avlanma noktasının üzerine getirilir.Antalya da su derinliği fazla olduğu için parça parça küçük döküntü taşlık alanları taramak amacıyla çapa bırakılmaz tekne akıntıya bırakılarak avlanılır fakat teknenin yavaş akması için paraşüt denilen bir sistem kullanılır.Bu sistem yaklaşık 2x2 metre ebadında brandanın dört köşesine ip bağlayıp ortada birleştirerek paraşüt şekline getirilmesi ve 4-5 metre kadar ip salarak suya bırakıp teknenin akışını yavaşlatması şeklinde kullanılır.
  Bir başka arama şeklide tahmini mercan bulunabilecek yere çapa atılıp avlanmaya başlanır.Balık vurmuyorsa çapa ipi parti parti salınıp balık bulununcaya kadar aramaya devam edilir.Eğer balık bulucu,deniz derinliğini ve şeklini gösteren elektronik bir aletiniz varsa bu iş çok daha basit olacaktır.Mercanın bulunduğu bölgelerde diğer taş balıklarının da bulunma olasılığı olduğu için bunlara uygun takımları hazır bulundurmakta fayda vardır.
  Mercanın en iyi yemi taze sardalyedir.Taze hamsi,sülünez,mamun,teke,kurt,karides,dilimlenmiş kalamar,sübye ve kolyoz istavrit gibi beyaz balıkların filetoları da yem olarak kullanılabilir.
  Mercan olta takımları suyun akıntısına ve derinliğine göre düzenlenir.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Mercan Avı Ve Olta Takımı

  Reklam  Mercan balığı için kullanılan iğne ve olta seçimi aynen çipura balığındaki gibi olmalıdır.Zira aynı familyadan gelmektedirler.Mercan balığı çipura gibi ama rengi kırmızımsı yada pembe gibi olandır.+ Yorum Gönder
mercan olta takımı nasıl yapılır,  mercan avı,  mercan takımı nasıl yapılır,  mercan oltası nasıl bağlanır,  mercan takımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi