Orfoz Balığı Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Orfoz Balığı Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Orfoz Balığı Hakkında Bilgi

  Reklam  Orfoz Balığı Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Vücut yandan yassı ve ovaldir. Baş ve ağız büyüktür. Deri kalın olup ufak pullarla kaplıdır. 1'inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2'nci sırt yüzgeci ile birleşmiştir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunur. alt tarafı daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır.

  Orfoz hermafrodit olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18. yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşar.

  Derinliği 100 m. kadar olan suların kaya aralarında yaşar.Büyüklüğü ortalama 60 cm'dir, maksimum 140 cm olur. Ortalama ağrlığı 15 kg. civarındadır, maksimum 60 kg olur.Yaşadığı her yılda bir kilo alır ve 60 yıl yaşar.

  Ülkemiz karasularında hatalı ve usulsüz avlanması nedeni ile soyu tükenme tehlikesiyle karşıkarşıyadır.Her ne kadar 300 metreyi bulan sularda dahi yaşıyor olsada yavrulamak amacı ile kıyıya yaklaşıyor ve daha büyüyemeden gerek paragatlarla gerek trol ve diğer avcılık yöntemleriyle yavruluyamadan yok edilmekteler.

 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Orfoz Balığı Hakkında Bilgi

  Reklam  Orfoz balığı çok iri balıklar arasında yer alır.60 kg.kadar olabilen bir balıktır.Canlı yem yada balık ile avlanabilmektedir.Bu balık çok ilginçtir.Önce dişi olarak büyür ve sonrasında erkek olarak yaşamına devam eder.+ Yorum Gönder
orfoz balığı,  orfoz balığı hakkında bilgi,  orfoz balıkları hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi