Kel Başa, Şimşir Tarak Atasözü İle İlgili Hikaye

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Kel Başa, Şimşir Tarak Atasözü İle İlgili Hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Kel Başa, Şimşir Tarak Atasözü İle İlgili Hikaye

  Reklam  Kel Başa, Şimşir Tarak Atasözü İle İlgili Hikaye

  Forum Alev
  Eskiden zengin bir aile, kızlarını gelin ediyorlarmış. Oğlan evine, adet olduğu üzere, bohça bohça hediyeler gitmiş. Kayınvalide, iki görümce ve eltilere, yaş ve aile içindeki durumlarına göre; altın, gümüş kaplamalı, fil dişi ve şimşir taraklar, diğer armağanlarla birlikte verilmiş.
  Küçük elti ağır ve ateşli bir hastalık geçirdiğinden saçları dökülmüş. Aile içindekilerden başka kimsenin, kadıncağızın kelliğinden haberi yokmuş.

  Kendisine verile verile şimşir tarak verilmesi, küçük eltinin çok canını sıkmış. Kelliğini unutup, armağanları getiren kadına sızlanmış:
  "Herkese altın, gümüş tarak, bana da şimşir öyle mi? Yemi gelin, daha bu eve adımını atmadan benimle uğraşmaya başladı..." Oğlan anası gelininin bu hareketinden utanmış ve üzüntü duymuş. O kızgınlıkla çıkışmış: "Senin ki gibi kel başa, şimşir tarak çok bile" deyivermiş.

  Bu atasözü, yoksul, ya da durumu kötü bir kişinin, vaziyetine uymayan, pahalı, gereksiz şeyler almaya kalkması gibi durumlarda kullanılır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kel Başa, Şimşir Tarak Atasözü İle İlgili Hikaye

  Reklam  Bir insanın saçı yoksa onun tarağa ihtiyacı yoktur. Bunun gibi eğer bir insanın bir yönü yok ise o özellik için gereken bir malzemeye ihtiyaç duymaz. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok sağolun. Öğretmenimiz bir atasözü ve bir deyimin hikayesini yazmamızı istemişti. Bende kel başa şimşir tarağı seçtim. Sayenizde yazdım. Tekrar tşk :)+ Yorum Gönder
kel başa şimşir tarak hikayesi,  kel başa şimşir tarak atasözünün hikayesi,  atasözleri ile ilgili hikayeler,  atasözleri ve hikayeleri,  atasözleri ile ilgili kısa hikayeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi