2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden 2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

  Reklam  2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

  Forum Alev
  2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

  2012 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri 2012 Celp dönemleri 2012 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri 2012 Celp dönemleri 2012 celp 2012 celp işlemleri 2012 askere gidecekler 92 lilerin askere gitmesi

  1992 doğumlu ve 2012 yılında askere gideceklerle ilgili birkaç hususa değinmek istiyoruz.
  - 1992 doğumluların askerlikle ilgili yükümlülükleri 01.01.2011 tarihi itibarı ile başlamıştır.
  - 1992 doğumlular 2011 yılında muayenelerini olacak ve 2012 yılında askere gideceklerdir.
  1992 doğumlu olup 2012 yılında askere gidecek yükümlüler hangi eğitim birliğine sevk edildiğini e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektedir.

  e-devlet ile ilgili bilgiler..

  e-devlet sistemi üzerinden artık bir çok işlem yapılabiliyor. Örneğin Mayıs 2010 celp döneminden itibaren askere sevk edileceğiniz eğitim birliğinizi e-devlet sistemi üzerinden öğrenebileceksiniz. Gün geçtikçe kapsamı genişleyen bu hizmetlerden faydalanmak için şifrenizin olması gerekiyor. Peki şifre nedir, nasıl alınır, başka bir giriş yöntemi var mıdır? Aşağıda bunlarla ilgili bilgileri bulabileceksiniz.
  - Öncelikle sistemden yararlanmak için PTT Merkez Müdürlükleri’nden şahsen başvuru ile üzerinde TC Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek alabileceğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz. E-İmza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

  - Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar “Profil Güncelleme”sayfasında şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.
  - Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda PTT Merkez Müdürlüklerine yeni bir şifre için başvurmak gerekmektedir.
  Şifrenin sıfırlanması veya şifrelerin e-posta adreslerine gönderilmesi kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek amacı ile alınan güvenlik tedbirleri ve uygulanan şifre politikası nedeniyle mümkün olmamaktadır.
  - Peki şifre PTT’ye gitmeden internet üzerinden online olarak alınabilir mi? Bu sorunun cevabı maalesef hayır. Yine güvenlik politikası gereği şifreyi ancak PTT’den alabileceksiniz.
  - Neden şifreyi PTT dağıtıyor sorusunun cevabı da yüzyüze kimlik doğrulama gereği, PTT’nin altyapısının tüm Türkiye’ye ulaşabilecek yaygınlıkta oluşu vb. olarak verilmiş.
  - Şifre ücretli mi? Evet, ücretli. İlk aldığınızda 1 TL’lik bir ücreti var. Bundan sonra başka bir ücret ödemenize gerek yok. Ama kaybetme, unutma gibi nedenlerle PTT’den tekrar isterseniz bu sefer 10 TL’lik bir ücret ödemek zorundasınız.
  Buraya kadar anlatılanlar şifre ile ilgiliydi. e-devlet kapısından yararlanmanın (bazı işlemler için zorunlu) e-imza ve mobil imza alternatifleri de mevcuttur.
  E-imza nedir?
  Elektronik imza (e-imza), elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.
  E-İmza Sertifikasını Nerelerden Alabilirim?
  Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere http://www.tk.gov.tr/eimza/eshs.htm adresinden ulaşabilirsiniz.
  E-İmzayı Nasıl Kullanabilirim?
  Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.
  E-İmza Appleti Nedir?
  Applet, bir tarayıcı içerisinde çalışan program parçasıdır. Bir internet sayfasında bir imaj veya tablo gibi belli bir dikdörtgen içerisinde çalışır ve programlamayla yapılabilecek birçok işlemi gerçekleştirebilir. İndirildiği makineye bağlanıp veri alış verişinde bulunabilir, kullanıcıyla etkileşimli olarak çalışabilir. E-İmza appleti elektronik imzalama işleminin gerçekleştirildiği applettir.
  E-İmza Appleti Tarafından Desteklenen Konfigürasyonlar Nelerdir?
  Java runtime environment (JRE) 1.6 veya üzeri sürümler
  Web tarayıcısı: Internet explorer 6 veya üzeri, Firefox 2 veya üzeri
  İşletim sistemi: Windows 2000/2003/XP/Vista 32 bit , Linux, Macosx, Solaris Sparc
  TC sınırları içinde geçerli elektronik imza sertifikası
  Kullanım Öncesi Gereklilikler Nelerdir?
  Elektronik imzanızı çalıştır
  Desteklenen yapılandırma (üstteki madde) sağlanmalıdır.
  Akıllı kart okuyucu sürücüsü imzalama işleminin gerçekleştirileceği bilgisayarda yüklü olmalıdır.
  Akıllı kart sürücüsü imzalama işleminin gerçekleştirileceği bilgisayarda yüklü olmalıdır.
  Sertifika sağlayıcı firma tarafından sağlanan programlar aracılığı ile akıllı karta giriş yapılabilmelidir.
  İşletim sistemine göre, gerekli olan kütüphane, sistem dizinine yüklenmelidir. Windows işletim sistemi için gerekli kütüphane applet içerisinde mevcuttur.
  Mobil İmza Nedir?
  Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.
  Mobil İmzayı Nereden Alabilirim?
  Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak mobil imza edinebilirsiniz.
  Mobil İmzayı Nasıl Kullanabilirim?
  Adım 1: Giriş menüsünden “mobil imza ile giriş” seçeneğini seçiniz.
  Adım 2: Gelen ekranda TC Kimlik No ve Mobil imza aboneliğiniz bulunan GSM numaranızı giriniz ve “Gönder” tuşuna basınız.
  Adım 3: Bilgisayar ekranında sözleşmeyle beraber imza metninin özeti açılırken, cep telefonunuza da imza metninin özeti gelir. Ekrandaki imza metni özeti ile cep telefonunuza gelen metin aynı olmalıdır. Bu durumda ekrandan sözleşmeyi okuyup cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz. Mobil imza ile girişten vazgeçerseniz ekrandaki iptal düğmesini kullanarak ana sayfaya dönebilirsiniz.
  Adım 4: Cep telefonunuza gelen imza metni özetini imzaladıktan sonra ekrandaki işleme devam tuşuna basarak giriş işlemini tamamlayınız.

 2. 2
  mert4763
  Yeni Üye

  Cevap: 2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

  Reklam  slm arkadaşlar 25.11.1992 doğumluyum ilk yoklamaya ne zaman giderim 3. 3
  dark.water
  Asker Üye
  slm arkadaşlar 25.11.1992 doğumluyum ilk yoklamaya ne zaman giderim
  İlk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilan edilir. 4. 4
  mert4763
  Yeni Üye
  sağol ama muhtarlıkta asılı bişi yok :d nasıl yapacam sağolun

 5. 5
  dark.water
  Asker Üye
  sağol ama muhtarlıkta asılı bişi yok :d nasıl yapacam sağolun
  1-30 Nisan tarihleri arasında..
  Ocak ayındayız yanlış bilmiyorsam değilmi?

 6. 6
  mert4763
  Yeni Üye
  evet kardeş pardon yanlış anlamışım tşkr yazdığın için sağol

 7. 7
  amaze1990
  Yeni Üye
  25.11.1990 doğumluyum Mersin Meslek Yüksekokulu hazırlık 2.sınıf öğrencisiyim ilk yoklamam ne zaman olur ???

 8. 8
  dark.water
  Asker Üye
  25.11.1990 doğumluyum Mersin Meslek Yüksekokulu hazırlık 2.sınıf öğrencisiyim ilk yoklamam ne zaman olur ???
  hazırlık okumanın bir önemi yok.
  şuanda kaçak bile sayılabilirsin.. yakın bir şubeye gidip bilgi alabilirsin.

 9. 9
  toy44
  Yeni Üye
  selam bise soracam ben 1992 liyim bügün yoklama ve muayene oldum. benim celp malatya ağustos ayında gidiyor.ben açık lise okuyorum ağustos 8'inde mezun oluyorum.ben 8'inde mezun olduğumda askerlik tercil ettirebiliyorum değilmi sorun olmaz değilmi?

+ Yorum Gönder
1990 doğumlu askerlik işlemleri ve celp dönemleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi