Askerlik Durum Belgesi Nedir ?

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Asker Ocağı Bölümünden Askerlik Durum Belgesi Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Askerlik Durum Belgesi Nedir ?

  Reklam  Askerlik Durum Belgesi Nedir ?

  Forum Alev
  ASKERLİK DURUM BELGESİ NEDİR ?
  a. Askerlik kararı alınan her yedek subay aday adayına askerlik şubeleri tarafından verilen ve ilgilinin; kimlik, öğrenim, yoklama, grup numarası ve sevke tâbi olduğu celp dönemi vb. gibi askerlikle ilgili bilgilerini içeren bir belgedir. (Örnek Belge için Bkz.: EK-2)

  b. Askerlik durum belgesi, ilgililerin  (1)Silâhaltına alınacağı tarihe kadar bir işte çalışmaları,  (2)Lisansüstü eğitim yapmak için üniversitelere sunulması,

  (3)Kişilerin silâhaltına alınacağı tarihin kendilerine tebliğ amacıyla, askerlik kararı alındığında veya daha sonra ihtiyaç duyulduğunda verilebilmektedir. Bu belge daha sonra çoğaltılarak kullanılabilir.  c. Yedek subay aday adaylarının grup numaralarına göre, kesin olarak hangi celpte silâh altına alınacakları, kayıtlı oldukları askerlik şubelerinden öğrenilebilir.


  ç. Askerlik durum belgesi, gereksinim duyulması halinde yeniden, yerli veya yabancı askerlik şubelerinden müracaatla alınabilir. Ancak bakaya durumunda olanlara (Mahkemesi devam edenler dahil) askerlik durum belgesi verilmez. Bunlara sadece sevke tabi olduğu dönemi gösterir bakaya durum belgesi verilir. (Örnek Bakaya Durum Belgesi Bkz.EK-3)
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Askerlik Durum Belgesi Nedir ?

  Reklam  askerlik durum belgesi adı üstündü askere gidildimi kaçakmıyız yada gidecekmiyiz bunun tespiti için yada bunu gösteren belgeye denir gerekli duyulması halinde askerlik şubelerinden alınabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi