Irk Nedir - Irk Ne Demek- Irk Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Irk Nedir - Irk Ne Demek- Irk Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Irk Nedir - Irk Ne Demek- Irk Hakkında Bilgi

  Reklam  Irk Nedir - Irk Ne Demek- Irk Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Irk Nedir - Irk Ne Demek

  Irk türün bir alt grubu olup, aynı türe ait eşitli üyelerinden birine diğerine nazaran fenotipik bakımdan daha fazla benzer olan bireyler topluluğudur.


  Biyolojide tür ise ortak özellikler taşıyan ve kendi aralarında döllenerek üreyebilen akraba bitki ve hayvanlardır.


  İnsan türünü ırk açısından bilimsel savlarla sınıflandırma çabaları 18. yüzyılda başlamıştır. Öne sürülen insan ırklarının sayısı ve kapsamı o zamandan beri çok değişmiş ve ırkların sınıflandırılmasında keyfi davranılmıştır. Değişik ad ve kavramlarla anılsalar da bunların çoğu ortak özellikler taşır ve bunun sonucunda üç büyük ırk bulunduğu görülür :


  1) Beyaz Irk (Beyaz derili veya Caucasoid)
  2) Siyah Irk (Siyah derili veya Negroid)
  3) Sarı Irk (Sarı derili ya da Mongoloid)


  Bunlar Linne'nin türleri sınıflandırma anlayışı çerçevesinde, yani tip denilen örnekler bir araya getirilerek belirlenmiştir. Başlıca ırklar, dünyanın keşfi ve sömürge fetihleri sırasında Batı AfrikaUzakdoğu halklarının görülmesi ve bunların sınıflandırmayı yapanların mensup olduğu Avrupa ve halklarıyla karşılaştırılması sonucunda ortaya çıkan aykırılıklara dayanarak belirlenmiştir.


  İnsanların ırk olarak sınıflandırılması, açıkça ya da üstü kapalı olarak, genetik bakımdan insanları çeşitlendiren özellikleri sınıflandırmaya dayanır. Oysa genetik bakımdan değişik olan her şeyi ırk özelliği saymak ,kendine özgü genlerin toplamı olan her insanı başlı başına bir ırk saymak sonucunu doğurur.Bu bakımdan doğru sayıabilecek tek yaklaşım, insan topluluklarını, genetik benzerlik derecesine dayalı gruplaşma mantığına göre ve bireylerin birbiriyle evlenme eğilimlerine bakarak sınıflandırmaya çalışmak olabilir. Buna birtakım karakterler açısından, topluluklar arasındaki farklılığın (ya da biyolojik uzaklığın) ölçülüp hesaplanmasına sayısal sınıflandırma yöntemi denir; bu yöntemde ele alınan karakterler tamamen ya da kısmen genetiğe dayanır ve topluluk kümelelerini sınıflandırmada esas alınır. Henüz pek çok eksiklikleri bulunan bu yöntemin insan türüne uygulanması, insan topluluklarının yeryüzüne biyolojik uzaklıklar içinde hemen hemen homojen dağıldığını varsayar ki, böyle bir görünüş her türlü sınıflandırmayı olanaksız kılar. Bu yüzden günümüzde antropobiyolojistlerin pek çoğu her türlü ırk sınıflandırmasını reddetmektedir. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Irk Nedir - Irk Ne Demek- Irk Hakkında Bilgi

  Reklam  canlı türlerinin alt gruplarına verilen ada deniliyor yani biyolojik olarak tüm canlılar aynı atadan gelebilir fakat alt grup olarak ırklara ayrılabilir siyahlar beyazlar gibi+ Yorum Gönder
ırk nedir,  ırk nedir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi