RNA Ribonükleik Asit - RNA Çeşitleri - E-cadherin Genini RNAİ Geni

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden RNA Ribonükleik Asit - RNA Çeşitleri - E-cadherin Genini RNAİ Geni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  RNA Ribonükleik Asit - RNA Çeşitleri - E-cadherin Genini RNAİ Geni

  Reklam  RNA Ribonükleik Asit - RNA Çeşitleri - E-cadherin Genini RNAİ Geni

  Forum Alev
  RNA Ribonükleik Asit - RNA Çeşitleri - E-cadherin Genini RNAİ Geni

  Ribonükleik asit (RNA), nükleotidlerin ard arda yerleşmesiyle birleşmiş tek diziden oluşan yüksek kaliteli moleküldür.RNA, halk arasında DNA'ya geçen kalıtsal genetik bilgi olarak da tanımlanabilir.

  Hücrelerde DNA ile birlikte çalışarak protein sentezlenmesinde rol alır. Nükleotid dizisinde şeker ribozdur, azotlu bazlar ise adenin, sitozin, guanin ve urasildir. DNA molekülünden farkı timin yerine urasil'e sahip olması ve iki yerine tek nükleotid dizisinden oluşmasıdır. Bazı RNA çeşitlerinde farklı bazlara da (inosin, psödouridin, vs.) rastlanır.

  RNA çeşitleri

  Hücrede farklı görevlerde kullanılan RNA molekülleri vardır. Bunlardan en çok bilineni mesajcı RNA'dır (mRNA). RNA polimeraz enzimi tarafından DNA'nın okunmasıyla sentezlenir ve protein sentezinde önemli rol oynar.

  Ribozomal RNA (rRNA), ribozomların yapısına katılarak protein sentezini katalizleyen moleküldür. rRNA bütün canlılarda korunmuş olduğu için, nükleotid dizilimleri incelenerek canlılar arasındaki evrimsel ilişkiler hesaplanabilir.

  Taşıyıcı RNA (tRNA) molekülleri ise protein sentezi sırasında ribozoma amino asitleri taşımakla yükümlüdür. Her amino asit için birden fazla tRNA molekülü bulunabilir. Bu moleküllerin anti-kodon bölgeleri mRNA kodonlarının tanınmasını ve böylece RNA kodunun protein koduna çevrilmesini sağlar.

  Küçük nüklear RNA'lar (snRNA) mRNA'ların işlenmesinde kullanılan SNRNP proteinlerinin yapısına katılır. Ayrıca küçük nükleolar RNA'lar (snoRNA) da çekirdekçikte görev alırlar.

  Bunların dışında, özelliklerine göre isimlendirilen siRNA, agRNA gibi RNA tipleri de bulunmaktadır.

  E-cadherin genini RNAi ile susturmak
  RNAi geçtigimiz haftalarda 2006 Fizyoloji ve Tıp Nobel ödülü ile ödüllendirilen, moleküler biyolojide çözülmeyi bekleyen sayisiz gizemli olgulardan sadece bir tanesi.Basit olarak; hücre içerisinde meydana getirilen ya da dogal olarak üretilen çift zincirli RNA molekulleri (susturucu RNA’lar, ing: siRNA) evrimsel olarak korunmuş bir dizi ardışık moleküler olay zinciri ile dizi eşlenigi olan mRNA’ya baglanıp parçalanmasını saglıyor ve böylece gen anlatımında yazılma (transkripsiyon) ötesi bir susturulma saglanmış oluyor.

  Long-Cheng Li bir doktora sonrası araştirmacı olarak çalışırken E-cadherin genini RNAi ile susturmak istedi ancak beklediginin aksine E-cadherin genine karşı tasarladıgı yapay RNA’lar bu genin anlatim düzeyini arttırdı! Bu şaşırtıcı sonucu daha önceden belki But Rossi ve onun gibi RNAi kullanan bir çok araştırmacı görüyordu ama belki de hiç bu kadar ciddiye almamışladı…

  Cheng Li ise bu tuhaf bulguyu ciddiye aldi ve bir dizi başka genin de anlatım düzeyini benzer biçimde arttırabildigini duyurdu. Bu gözlem bilim dünyasında süphe ile karşılanadursun, Cheng Li bu bulguyu daha öteye taşıyıp olayin nasıl gerçekleşebilecegini araştırmaya koyuluyor. Olayın dogrulugunun ve RNAi’den bagımsız olup olmadıgının anlasilmasi icin daha başka destekleyici deneylere gereksinimi bulunuyor,ancak erken görüşler yepyeni ve büyüleyici bir moleküler düzenek ile karşı karşıya olabilecegimizi düşündürüyor…

  Dogrulugu tatmin edici düzeyde kanıtlandıgı takdirde Li’nin bulguları hem temel bilim insanlarını, hem de RNAi olgusunu moleküler tıp alanında tedaviye yönelik uygulamalarda kullanmayı düşleyenleri hücre karşında bir kez daha düşünmeye zorluyor.

  Canlılıgın en temel yapı birimi, moleküler örgüsu her geçen gün biraz daha fazla araştırilınca, karşılaşılabilecek en karmaşık ve büyüleyici düzenek olarak karşımıza çıkıyor.

  Bir 21.yy ayrıcalıgı olan hücreyi moleküler düzeyde anlama serüvenimize heyecanımızı yitirmeden devam ediyoruz.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: RNA Ribonükleik Asit - RNA Çeşitleri - E-cadherin Genini RNAİ Geni

  Reklam  Ribonükleik asitler DNa ile birlikte hareket ederler.Hani çocukalra genlerini babadan yada anneden almış deriz ya işte bu genleri Rna lar taşır.+ Yorum Gönder
rna çeşitleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi