Kan Hücreleri - Lökosit Akyuvarlar - Lökosit Tipleri - Granülositler - Lenfositler Monositler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Kan Hücreleri - Lökosit Akyuvarlar - Lökosit Tipleri - Granülositler - Lenfositler Monositler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Kan Hücreleri - Lökosit Akyuvarlar - Lökosit Tipleri - Granülositler - Lenfositler Monositler

  Reklam  Kan Hücreleri - Lökosit Akyuvarlar - Lökosit Tipleri - Granülositler - Lenfositler Monositler

  Forum Alev
  Kan Hücreleri - Lökosit Akyuvarlar - Lökosit Tipleri - Granülositler - Lenfositler
  Monositler


  Lökosit veya akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar. Sağlıklı bir yetişkin insanın bir litre kanında 4x109-11x109 adet, bir başka tanımla, bir damla kanda takriben 7.000 ila 25.000 arası beyaz kan hücresi bulunur. Bu miktar Lösemi hastalarında 50.000'e kadar çıkar. Lökositler kanın dışında lenf sistemi, dalak ve diğer vücut dokularında da bulunur.

  Lökosit tanımı tüm beyaz hücre tiplerini kapsayan kaba bir tanımdır. Bu şekilde kan hücrelerini gruplamak sıklıkla bu tanımın yanlış kullanımına yol açmaktadir. Bu yüzden farklı kaynaklar hücreleri kökenlerine göre ayırmaya yoluna gitmektedir.

  Lökosit Tipleri

  Birden fazla lökosit tipi vardır. Bu çeşitler çekirdek büyüklüklerine, yapılarına ve bazı boyalara karşı olan afinitelerine göre sınıflandırılırlar. Lökositleri üç temel gruba ayırabiliriz:

  * Granülositler,
  * Lenfositler,
  * Monositler.

  Granülositler


  3 tip granülosit vardır:

  * Nötrofiller,
  * Bazofiller,
  * Eozinofiller.

  Lenfositler

  Bağışıklık yanıtının humoral bağışıklık yanıtı|humoral bölümünü oluşturan lenfositler, kandan çok lenf sisteminde bulunurlar. Kanda 3 lenfosit tipi bulunur: B hücresi|T hücreleri, T hücresi|T hücreleri ve doğal öldürücü hücre|doğal öldürücü (katil) hücreler. B hücresi|B hücreleri her antijene özel antikor üretirken, CD4|CD4+ (yardımcı T hücresi|yardımcı) T hücreleri ise bağışıklık yanıtını düzenlerler. CD8+ (sitotoksik T hücresi|sitotoksik) T hücreleri (öldürücü T hücreleri olarak da adlandırılırlar) ve doğal öldürücü hücreler ise bakterileri ve virüslerle enfekte olmuş vücut hücrelerini yok edebilirler.

  Monositler


  Monositler fagositoz yapma özelliğine sahiptirler. Ayrıca T hücresi|T hücrelerini uyararak onların çoğalmasını sağlarlar. Kan dolaşımından ayrılıp dokulara giren monositler makrofaj diye adlandırılırlar.

  Lökositlerle İlgili Hastalıklar


  * Lökopeni, kandaki lökosit sayısının azalması
  * Lökositoz, kandaki lökosit sayısının çoğalması
  * Lösemi ve lenfom kanser türlerinde lökositler kontrolsüz biçimde çoğalırlar.

  Diğer Doku Hücreleri

  * Histiositler, kan dolaşımında bulunmayıp, lenf sisteminde ve diğer vücut dokularında bulunan hücreler:
  * Makrofajlar
  * Dendritik hücreler
  * Mast hücreleri (mastositler)
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kan Hücreleri - Lökosit Akyuvarlar - Lökosit Tipleri - Granülositler - Lenfositler Monositler

  Reklam  Biz kan deyince sadece kırmızı renkte bir sıvı düşünüyoruz.Bu sıvı bizim yaşamamızı ve bir çok görevi bünyesinde barındırıyor.Gözümüzle göremiyoruz ama kanda bir sürü görev yapan işçiler vardır.Hiç durmadan çalışıyorlar.+ Yorum Gönder
lökosit tipleri,  lokosit tipleri,  lökositlerin tipleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi