Dünya Gölleri - Lago Junín Gölü Hakkında Bilgiler - Lago Junín Gölü

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Dünya Gölleri - Lago Junín Gölü Hakkında Bilgiler - Lago Junín Gölü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Dünya Gölleri - Lago Junín Gölü Hakkında Bilgiler - Lago Junín Gölü

  Reklam  Dünya Gölleri - Lago Junín Gölü Hakkında Bilgiler - Lago Junín Gölü

  Forum Alev
  Dünya Gölleri - Lago Junín Gölü Hakkında Bilgiler - Lago Junín Gölü

  Junin Gölü (Lago Junín), Güney Amerika ülkesi Peru'nun Titikaka Gölü'nden sonra en büyük ikinci gölüdür. Ancak Titikaka Gölü'nden farklı olarak Junin Gölü'nün tamamı Peru ülke sınırları içinde yer alır.

  Konum

  Junin Gölü (İsp. "Lago (de) Junín"), ayrıca "Chinchayqucha" (Quechua "Kuzey Gölü") olarak da adlandırılır ve deniz seviyesinden 4.082 m yüksektedir. Junin Bölgesi'nde (Region Junín) bulunur.

  Büyüklük

  Gölün derinliği yağışlı ve kurak yıllara göre 1.5 m- 2 m kadar kadar oynar. Gölün büyüklüğü, bugün Upamayo Nehri'ne açılan ağızdaki su santrali ile ayarlanan su seviyesinin yüksekliğine bağlıdır.

  Doğal park

  7 Ağustos 1974'de gölü ve hemen çevresini içeren, 530 km² bir alanı kapsayan Junin doğal koruma alanı kurulur. Göl ve buraya komşu bölge, sıra dışı hayvan ve dünyada kendine özgü bitkisel formasyonu olan bitki çeşitliliğine sahiptir. Hamster (Cavia tschudii) gibi memeliBatrachophrynus macrostomus gibi kurbağalar, Challhua gibi balıklar, Podiceps taczanowskii gibi kuşlar, Totora gibi bitkiler burada yerleşik olan halk tarafından kullanılırlar.

  1933'den beri doğal parkın fauna ve florası, yaşanan niceliksel düşüş ve bölgenin mayınlarından zarar görmüştür. Bunun dışında Junin ve Carhuamayo şehirlerinin atık suları bölgenin kirlenmesini hızlandırmıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Dünya Gölleri - Lago Junín Gölü Hakkında Bilgiler - Lago Junín Gölü

  Reklam  Perunun en büyük ikinci gölüdür.Etrafı doğal park olup sayısız güzellikte canlılara ev sahipliği yapar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi