Nemrut Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Nemrut Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Nemrut Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Nemrut Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Forum Alev
  Nemrut Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Nemrut Gölü Nasıl Oluştuğu Altta Yazıyor
  BİTLİS-Öğrenciler, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Bitlis’in Tatvan ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki dünyanın 2. büyük krater gölü olan Nemrut krater gölünde Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile birlikte temizlik yaptı.
  Nemrut’a yapılan temizlik çalışmaları hakkında gazetecilere açıklama yapan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, insanların çevre temizliği açısından üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
  Nemrut’un, dünyanın 2. büyük krater gölü olduğunu, buranın daha güzel değerlendirilmesi ve bakımının yapılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
  “Dünya Çevre Günü nedeniyle, burada bir temizlik programı düzenledik. Bu alanımız piknikçiler tarafından biraz hor kullanılıyor. Nemrut krater gölünde yaklaşık 100 arkadaşımız temizlik çalışması yaptı. Bitlis Valiliği ve Tatvan Kaymakamlığı olarak, temizlik çalışmalarına destek verdik. Öğrencilerimizi de buraya, çevreyi tanımaları ve öğrencilerde çevre koruma bilincinin oluşması için getirdik. Güzel bir gün geçirdiklerine inanıyorum. Yaklaşık 30 arkadaşımız buraya bir tırmanış gerçekleştirdi. Bunlarda buranın ayrı bir yönünü vurgulamak istedi. Kimsenin çevreyi kirletmemesini istemiyoruz. Buraya gelen insanlar, çöpünü götürmek zorunda. Bunun dışında diğer temizliği biz yapabiliriz. İnsanlarımızın çöplerini burada bırakmamasını istiyoruz. Yüzlerce insanın kirlettiği yeri temizlemek için ayrıca bir para harcıyoruz. İmkanlarımız kısıtlı. Kısıtlı imkanlar içinde her gün buraya kamyon ve eleman gönderip, temizlik yapmamız imkansız.”
  Nemrut kalderasının cennet gibi bir mekan olduğunu belirten Yılmaz, insanların Nemrut’a sahip çıkması ve kirletmemesi gerektiğini söyledi.
  Yılmaz, “Nemrut’ta gelen herkes burası için cennet gibi bir mekan diyor. Fakat ağaçların altında çöpleri gören insanlara, cenneti izah edemezsiniz. Zaman zaman temizlik çalışmasını yapacağız. Fakat insanlarımızın buraya sahip çıkmasını, kirletmemesini istiyoruz” diye konuştu.
  TATVAN KAYMAKAMI GÜLBİDİ
  Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ise, Nemrut’un bir doğa harikası olduğunu, buraya gelen yerli ve yabancıların adeta büyülendiğini kaydetti.
  Nemrut’u bütün dünyaya ve Türkiye’ye duyurmak ve göstermek için, çeşitli etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Güldibi, şöyle devam etti:
  “Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü’müz burada bir temizlik çalışması yaptı. Biz de Tatvan’daki gençlik ve sportif kulüplerle birlikte bir Nemrut tırmanışı gerçekleştirdik. Nemrut’u bilmeyen insanlara buraları göstermek gerekiyor. Gerçekten Nemrut bir doğa harikası. Burayı duyan ve gelen insanlar adeta büyüleniyor. Bunu bütün dünyaya ve Türkiye’ye duyurmak ve göstermek gerekiyor. Bu nedenle etkinlikler düzenliyoruz. Önümüzdeki günlerde ’dünyanın en yüksek yerlerinde rüzgar sörfü yap’ sloganıyla burada gençlerimiz rüzgar sörfü yapacak. Nemrut her yönüyle mükemmel. Buraya sahip çıkmak, tanıtmak ve doğayı yıpratmayacak şekilde tesis yapmak lazım. Çok fazla anlatmamıza ve tanıtmamıza rağmen, buraya değişik ülkelerden turların geldiğini görüyoruz. Kendileriyle konuştuğumuzda, beklemedikleri bir ortam ve güzellikle karşılaştıklarını söylüyorlar. Etkinlikler düzenleyerek, basın yoluyla, Tatvan’ın, Ahlat’ın, Bitlis’in, Adilcevaz’ın doğal güzelliklerinin tanıtılması gerekiyor.”
  Bitlis Çevre ve Orman Müdürü Yusuf Kadı da, halkın çevre temizliğine önem vermesi ve çevre bilincinin oluşturmak için, Milli Eğitim Müdürlüğü ile temizlik çalışması yaptıklarını aktardı.
  Kadı, “Öğrencilere çevre bilinci aşılamak amacıyla, çevre etkinliğini düzenledik. Nemrut çok bakir kalmış bir yer. Burada piknik yapan vatandaşların çöplerini dağıtmamaları ve çevre bilincinin oluşması gerekiyor. Bu nedenle etkinliği düzenledik” dedi.
  Bitlis Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Kalender de, Nemrut Krater
  Gölü’nün temizliği için bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, şunları ifade etti:
  “Van Gölü çevresinde Ahlat, Tatvan ve Adilcevaz’daki okullarımızdan oluşturduğumuz öğrenci gruplarıyla temizlik yaptık. Bugün de Çevre ve Orman Müdürlüğü ve öğrencilerimizle birlikte Nemrut Krater Gölü’nde temizlik çalışması yapıyoruz. Bu etkinlikle hem Nemrut’tu tanıtmak hemde temizliğini yapmak istedik. Temiz çalışmasına Bitlis ve Tatvan’daki okullarımızdan 75 öğrenci getirdik. Yaptığımız bu etkinlikle insanlarda çevre bilincinin oluşacağına inanıyorum

  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Nemrut Gölü Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Nemrut bir krater gölüdür.Volkanik zamnalardan kalma Nemrut dağının volkanik faaliyetlerinin sona bulmasından sonra oluşmuştur.Uçakla geçerken baktığınız zaman mükemmel bir görüntüsü vardır.+ Yorum Gönder
nemrut gölü oluşum bakımından nasıl bir göldür,  nemrut gölü hakkında bilgi,  nemrut gölünün oluşumu,  nemrut gölü özellikleri,  nemrut kalderasının oluşumu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi