Sahra Çölü İle İlgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Sahra Çölü İle İlgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Sahra Çölü İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Sahra Çölü İle İlgili Bilgiler

  Forum Alev
  Sahra Çölü İle İlgili Gerekli Bütün Ansiklopedik Bilgiler.

  Sahra Çölü Hakkında Detaylı Bilgiler
  Sahra Çölü
  Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. Sahra sözcüğü Arapça’daki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.
  2,5 milyon yıl yaşındadır. Yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.
  Erg adı da verilen kum çölü, genel kanının tersine bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dışında kalan yerler kaya ve molozlardan oluşur. Sahra’da Tibesti ve Ahaggar gibi, yükseklikleri 3.265 m’yi bulan dağlar da vardır. Buraları görece daha çok yağış alan ve göçebelerin yazın konaklamalarına elverişli yerlerdir. karşılık Sahra’nın bazı yerlerine arka arkaya 10 yıl yağmur düşmediği olur. Yağışlar, mineralleri yıkayıp götürmediği ve Bitkiler onları tüketmemiş olduğu için, çölün zemini Mineral besinler açısından çok zengindir.
  Bunun için, uzun süreli kuraklığı atlatmayı beceren tohum taneleri kısa ve güçlü sağanaklar biçiminde yağan ilk yağmurlarda hemen kök salıp çiçek açar ve birkaç Gün içinde olgunlaşır. Mineral bakımında zengin bu tabaka rüzgalarla dünyanın dört bir yanına dağılarak buradaki topraklarıda
  zenginleştirir. Örneğin aslında toprağı mineral bakımında çok fakir olan Amazon
  bölgesi bu mineral takviyesi ile bitkiler için gerekli besini sağlar. sahra
  çölünde ayrıca ilk kez 18 Şubat 1979 Kar yağmıştır

  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Sahra Çölü İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Afrika kıtasının orta kısmında olup kuzey ve güneyi birbirinden ayıran en önemli coğrafi özelliktir. Toprak dışında kayalıklar da çok bulunmasına rağmen toprak denizi olarak hayal edilir ve anlaşılır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi