Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler

  Reklam  Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler

  Forum Alev
  Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler

  Doğal Işık Kaynakları: Işık kaynaklarından bazıları kendiliğinden ışık üretir. Bunlara doğal ışık kaynakları denir. Güneş, yıldızlar, ateş böceği, şimşek, yıldırım ve deniz diplerinde yaşayan bazı balıklar doğal ışık kaynaklarıdır.
  Işık Kaynakları Hakkında Bilgi
  Doğal ışık kaynaklarından gece aydınlatması için yeteri kadar yararlanamayız. Bu nedenle gece aydınlatmasında insanlar tarafından yapılmış yapay ışık kaynakları kullanılır. Ampul, trafik lambası, mum, meşale, televizyon ekranı ve fener yapay ışık kaynaklarıdır.
  Güneş, mum alevi gibi bazı ışık kaynakarı, çevrelerine ışıkla birlikte ısı da verirler. Ateş böceği, denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar ve floresan lamba gibi bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken, ısı vermezler.
  Etrafımızdaki masa, sıra, tahta ve çanta gibi cisimler ışık üretmezler. Ancak bu cisimler Güneş ya da diğer ışık kaynaklarından aldıkları ışığı yansıtabilirler. Bu durumda çevremizde bulunan bu cisimleri ışık üretmedikleri halde görebiliriz.
  Çevremizdeki bazı varlıklar ortamda bulunan ışık kaynakları sayesinde ışık kaynağı gibi görünürler. Böyle cisimlere kendini aydınlatan cisimler denir. Ay, gezegenler ve trafik levhaları kendini aydınlatan cisimlere örnek verilebilir.
  Yol kenarlarındaki trafik levhaları ışık yaymadıkları halde geceleri ışık yayıyor gibi görünürler. Bunun sebebi trafik levhalarının üzerinin özel maddelerle kaplı olmasıdır. Bu sayede trafik levhaları diğer maddelerden daha parlak görünürler.
  Gezegenler ve Ay ışık kaynağı olmadıkları halde, Güneş’ten aldıkları ışığı yayarak parlak görünürler.
  Ay, ışık kaynağı olmadığı halde, Güneş’ten aldığı ışıkla aydınlanır ve parlak görünür.
  Bulutsuz bir gecede, gökyüzüne baktığımızda birçok gök cismini görebiliriz. Bu gök cisimlerinden yıldızlar kendi ışıklarını yayarken; gezegenler, ışık kaynaklarından aldıkları ışıkla aydınlanırlar.
  Gökyüzüne dikkatle baktığımızda ışığı, ay ışığı gibi sabit olanların gezegen veya uydu; ışığı sürekli kırpışanların ise yıldız olduğunu söyleyebiliriz.
  Mars ve Venüs gezegenleri, gökyüzünün bulutsuz olduğu gecelerde görülebilir.
  Işık kaynağının gücü arttıkça yaydığı ışığın da parlaklığı artar. Dolayısıyla kullanacağımız ışık kaynağının gücünü, aydınlatacağımız ortamın büyüklüğüne göre seçeriz. Evlerimizde büyük odaları aydınlatmak için kullandığımız ampullerin gücünün, küçük odaları aydınlatmak için kullandığımız ampullerin gücünden fazla olmasını tercih ederiz.
  Ayrıca Güneş Işığı:
  Güneşten gelen beyaz ışık hakikatte dalga boyu muhtelif olan bir seri renkli ışığın karışımından ibarettir. Beyaz ışık prizmadan geçirilerek kesiksiz bir yelpaze halinde kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renkler elde edilir. Bu renklerin her biri belirli bir dalga boyuna karşılık gelir.
  Güneş ışığı diğer aydınlatma araçlarının erişmeye çalıştığı bir özelliğe sahiptir. Güneş ışığı bünyesinde bütün renkleri taşır.
  Görünür ışık yukarıda bahsedildiği gibi elektromanyetik dalga yelpazesi içerisinde sadece küçük bir bölüm oluşturur. Ekteki şemalarda görüleceği gibi görünür ışık bölgesinin bir tarafında mor ötesi ışınlar diğer tarafında ise kızılötesi ışınlar bulunur ve bunlar gözle algılanamazlar.
  Güneşten gelen elektromanyetik dalga yelpazesi sadece görünür ışık bölgesini içermez. Görünür ışık bölgesine yakın olan yakın mor ötesi ışınları ve yakın kızıl ötesi ışınları da içerir. Peki gözle göremediğmiz bu ışınlar ne işe yarar ?
  Bilindiği üzere mor ötesi ışınlar gözle görülemezler ve kısa dalga boylu oldukları için yüksek enerji taşırlar ve canlılar için zararlıdırlar. Ancak güneşten gelen yakın mor ötesi ışınların enerjileri öyle bir ayarlanmıştır ki canlılar için gerekli olan D vitamini sentezi için en uygun miktarla sınırlandırılmıştır. D vitamini vücuttaki kemikleri oluşması ve beslenmesi için gereklidir. Bu nedenle uzun süre Güneş ışığından uzak kalan kimselerde D vitamini eksikliği ve buna bağlı kemik hastalıkları baş gösterir.
  Güneşten gelen ışınlar bir de yakın kızılötesi ışınları da içerir. Bu yakın kızılötesi ışınlar da dünyadaki yaşam için gerekli olan ısıyı taşırlar.
  Doğal Işık Kaynakları:
  Yıldız
  Güneş
  Ateş böceği
  Yapay Işık Kaynakları:
  Odun ateşi
  Meşale
  Mum
  Gaz lambası
  Ampul
  El feneri
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler

  Reklam  evet ama keşke eskiden kalma kaynaklardan çok olsaydı. :) 3. 3
  Ziyaretçi
  süper olmuş teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel cevap

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok doğru bir bilgi teşekkürler ve bu başarınızı kutlarım

 6. 6
  Ziyaretçi
  süper olmuş teşekkürler

 7. 7
  Ziyaretçi
  size çok teşekkür ederim.bu site herkezin işine çok yarayacak bir site.size minnetterız

 8. 8
  Ziyaretçi
  Cok guzel yanıt tesekkurler

 9. 9
  Ziyaretçi
  gerçekdende zeka ve akıl küpü bir pırogram

 10. 10
  Ziyaretçi
  bencede çok iyi

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Doğal Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir ve Hakkındaki Bilgiler

  Reklam  Teşekkürler derslerimde çok yardımcı oldun.

 12. 12
  Ziyaretçi
  aynenn ;) benim de işime yaradı :)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
doğal ışık kaynakları nelerdir,  doğal ışık kaynakları,  doğal ışık kaynağı nedir,  Doğal ışık kaynakları nedir,  dogal isik kaynaklari
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 91 kişi