Krater Nedir - Krater Nasıl Oluşur ?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Krater Nedir - Krater Nasıl Oluşur ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Krater Nedir - Krater Nasıl Oluşur ?

  Reklam  Krater Nedir - Krater Nasıl Oluşur ?

  Forum Alev
  Krater Nedir - Krater Nasıl Oluşur ?

  Krater Nasıl Oluşur ? Krater Oluşumları İle İlgili Gerekli Bütün Ansiklopedik Bilgiler

  Krater Oluşumlarının En Büyük Sebebleri Nelerdir ?
  Astronomi (Yunanca: astron “yıldız” ve nomos “yasa”)Krater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri GÖKBİLİM olarak da bilinirKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri bütün gökcisimlerinin ve evrende dağılmış olan yıldızlararası maddenin kökeniniKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri evriminiKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri bileşiminiKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri uzaklığını ve hareketini inceleyen bilim. Gökcisimlerinin ve evreni oluşturan maddenin fiziksel ve kimyasal özelliklerini konu edinen astrofizik bu bilimin bir dalıdır.
  yanardağın ağzında meydana gelen çukur. Bu çukur bâzan yanardağın eteğinde de bulunabilir. Kraterin şekli ve ebâtlarıKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri yanardağın püskürttüğü lavın yapısına ve yanardağın etkinliğine göre değişmektedir. KülKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri cüruf ve asit lavlar çıkaran yanardağların kraterleri çoğunlukla huni veya köse şeklindedir. Bazaltlı lavlar çıkaranlarınki iseKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri genelde leğen veya çanak şeklinde olur.
  Kraterlerin iç kenarlarıKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri dış yamaçlarından genelde daha diktir. Kraterlerin bâzıları iç içe olabilir. Bunlar tek bir püskürmenin ürünü değildir. Kraterlerin büyük ebatta olanlarına kaldera denir. Bunun en büyük özelliğiKrater Nedir, Krater Hakkında, Krater Çeşitleri, Kreterin Yapısı,Kreter Özellikleri genişliğinin derinliğinden fazla olmasıdır. Kalderalar çoğunlukla patlama veya çökme netîcesinde ortaya çıkmıştır.
  Kraterlerin tabanlarında bâzan su birikerek bir göl meydana gelir ve bu tür göllere krater gölü denir. Dünyânın en büyük krater gölü ABD’nin Oregon eyâletindeki krater gölüdür. Ayrıca büyük meteorların yeryüzüne düşmesi büyük çukurlar meydana getirir. Bunlara da meteor krateri denir. Büyük sahra ve ABD’nin güney doğusunda bu tip kraterlere rastlanır.
  Kraterlerin bir değişik şekli de patlak çukurlar olup bunlara patlama krateri denir. Dâire veya oval şekilleri olan bu tür kraterler başlangıç hâlindeki veya etkinliklerinin son bulduğu bölgelerde ortaya çıkar. Çukurların yamaçları oldukça dik ve çapı genelde 400-500 m arasında değişir. Bâzılarının içinde su birikerek patlama krateri gölleri meydana gelir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Krater Nedir - Krater Nasıl Oluşur ?

  Reklam  şey ben burada krater gölü nasıl oluşmuştur kısasını istiyorum nasıl olabilir+ Yorum Gönder
krater nasıl oluşur,  krater nedir,  krater nasil olusur,  krater nedir nasıl oluşur,  krater gölü nasıl oluşmuştur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi