Televizyon Nasıl Çalışır?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Televizyon Nasıl Çalışır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Televizyon Nasıl Çalışır?

  Reklam  Televizyon Nasıl Çalışır?

  Forum Alev
  Televizyon Nasıl Çalışır?

  Televizyon çağımızın en büyük buluşlarından biridir. Kumanda üzerindeki bir tuşa basarak ay'a ayak basan ilk insanları seyrederken bir anda kendinizi okyanusun dibindeki canlıları seyrederken bulabilirsiniz. Eğlence ve eğitim anlayışını tamamen değiştiren televizyon, bazıları için çok faydalı olabilirken bazıları için de içinden çıkılamayan kötü bir icat ve zaman kaybı olarak adlandıralabilinir. Amerikada yapılan bir araştırmaya göre çocuklar yılda 1023 saat televizyon seyrederken okulda oturarak geçirdikleri zaman sayısı 900 saat. İyi veya kötü olsun çağımızın en önemli buluşlarından biri televizyon nasıl çalışır gelin hep birlikte öğrenelim.

  'Resimli radyo' tanımı televizyon için yapılabilecek en basit ve geçerli yorumdur. Diğer bir deyişle nasıl radyo istasyonları ses sinyallerini yayar aynı şekilde televizyon istasyonları da resim sinyalleri yayar. Televizyon sistemi 3 kısımdan oluşur.

  1- Gerçek resim ve sesleri, digital sinyallere çeviren kamerelar.

  2- Resim ve ses sinyallerini yayan TV istasyonları.

  3- Bu yayılan sinyalleri alan(toplayan) alıcı. (Bu sizin evinizdeki televizyon oluyor.)

  Biz nesneleri ışığı yansıttıkları için görebiliriz. Sıradan bir kamera, nesnelerden yansıyan ışıkları, ışığa duyarlı film kullanarak veya elektronik ışık algılayıcıları yardımıyla fotoğraflar. Bu fotoğraflamayı saniyede 24 defa yapar. Bizim hareketli olarak gördüğümüz şey aslında ardı ardına çekilmiş fotoğraf karelerinin hızlı bir şekilde slayt gösterisi şeklinde bize gösterilmesidir.

  Kamera yardımı ile yakalanan bu fotoğraflar ve sesler, Tv istasyonlarında digital sinyallere çevirilir. Bu çevirilen sinyaller vericiler sayesinde uzak mesafelere yayılır. Genelde vericileri yüksek yerlere koymalarının nedeni tv sinyallerinin daha uzak mesafelere önünde engel olmadan kolayca ulaşabilmesini sağlamaktır.

  Evimizde bulunan televizyonlarda alıcılar mevcuttur. Bu alıcılara anten denir. Antenler sayesinde tv istasyonlarından yayılan sinyaller evlerimizdeki antenler tarafından yakalanır. Yakalanan sinyaller televizyon içerisinde tekrar görüntü ve sese dönüştürülür. Peki ama bu nasıl olur?

  Bunu açıklamak için önce tüplü televizyonların yapsını bilmek gerekir. Eski model tüplü televizyonlar gelen sinyalleri ses ve video sinyalleri olarak ikiye ayırırlar. Ses sinyalleri ses devrelerine yönlendirilir ve televizyonun hoparlöründen dışarıya verilir. Bu arada video sinyalleri de video devresine yönlendirilir. Bu; hızlı hareket eden, negatif yüklenmiş elektron çubuklarını harekete geçirir. Hızlı hareket eden bu elektronlar televizyon ekranında gelen sinyale göre bazı bölgeleri boyarlarken bazı bölgeleri karanlık bırakırlar. Bu işlemi görünmez elektronik fırça boyama olarak nitelendirebilirsiniz. Tek farkı, gerçek boyama yerine gelen fotoğraftaki renkleri 3 temel renk (kırmızı, mavi ve yeşil) kullanarak tv ekranında ışıklandırır. Televizyon ekranı çok küçük olan kare şeklindeki piksellerden oluşur. Gelen sinyaldeki resimdeki renklere göre elektronlar televizyon ekranı üzerinde çok hızlı hareket ederek(insan gözünün göremeyeceği hızda) istenilen pikseli uygun renklerle renklendirir. Eğer 3 temel renkten başka bir renk kullanılmak istenirse aynı kare piksel üzerine 3 temel renkten istenilen renkler üst üste konularak istenilen renk karışımla elde edilmiş olur.

  Bu şekilde gelen her fotoğraf sinyali, hızlı bir şekilde renklendirilerek arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilir. Böylece televizyonda hareketli görüntü seyretmiş oluruz. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Televizyon Nasıl Çalışır?

  Reklam  yararlı bir bilgi proje notu 95 geldi klavyene sağlık 3. 3
  Ziyaretçi
  benim işime birz yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  Güzelmiş sunumd kullandım bu yazıyı.

+ Yorum Gönder
televizyon nasıl calışır,  televizyon nasil calisir,  tv nasıl çalışır,  tüplü televizyon nasıl çalışır,  televizyon nasil çalişir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi