Enigma Makinesi Nedir?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Enigma Makinesi Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Enigma Makinesi Nedir?

  Reklam  Enigma Makinesi Nedir?

  Forum Alev
  Enigma Makinesi Nedir?


  Enigma; II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesi. Daha açık bir ifade ile Rotor makineleri ailesi ile ilişkili bir Elektro-Mekanik aygıttı ve birçok değişik türü vardı.

  Enigma makinesi ticari olarak 1920 li yılların başında kullanılmaya başlandı. Bir çok ülkede Ordu ve Devlet kurumları için özel modeller üretildi. Bunların en ünlüleri ikinci dünya savaşı öncesinde ve savaş sırasında Nazi Almanyası'nda kullanılan modellerdi. Alman ordu modeli olan Wehrmacht Enigma, en çok konuşulan modeldi.
  Bu makine kötü bir üne sahip oldu çünkü Müttefik şifreciler (Polonya şifre bürosu, İngiltere - Bletchley Park vb.) tarafından geniş mesajları çözümlendi. Şifre çözücülerin Müttefiklerin savaşı kazanmalarına büyük yardımları olmuştu. Bazı tarihçiler, Alman Enigma kod sisteminin deşifre olması sayesinde Avrupa'da savaşın bir yıl daha önce bittiğini ileri sürmektedirler.

  II. Dünya Savaşı ve stratejik planların aktarılmasında kullanılan şifre sistemleri ve bunların çözülmesinde kullanılan algoritmalar, buluşlar, şifre çözücü makineler bir anlamda bilgisayar biliminin doğmasına neden olmuştur diyebiliriz.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Enigma Makinesi Nedir?

  Reklam  Enigma Makinesi elektro mekanik bir aygıttır ikinci dünya savaşında ortaya çıkan özellikle almanların hitler zamanında çok kullanılan ve almanlar adına fayda sağlayan bir şifre çözme makinesi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi