Radyatörler Hakkında

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Radyatörler Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Radyatörler Hakkında

  Reklam  Radyatörler Hakkında

  Forum Alev
  Radyatörler Hakkında

  Radyatör, ısı eşanjörlerinin bazı tipleri için kullanılan genel bir terimdir. Radyatörler otomobil, binalar ve elektronikte kullanılırlar.

  Otomobillerde kullanılan radyatörler İçten yanmalı bir motorla çalışan otomobillerde, radyatör soğutma sıvısının pompalandığı silindir ve motor bloğu boyunca dolaşan soğutma kanalları ile bağlantılıdır. Bu sıvı genelde etilen glikol (antifriz) ile karıştırılmış sudur.

  Akışkan, radyatörden motora kapalı bir sistem içinde hareket eder, bu hareketi esnasında motor parçaları üzerindeki ısıyı radyatöre taşır. Radyatör, genelde aracın ön tarafındaki ızgaralı bölüme monte edilmiştir. Soğuk hava bu ızgaralardan geçerek radyatörü soğutur.

  Binalarda kullanılan radyatörler

  Genelde binaların merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan döküm radyatörBinalarda, radyatör bir ısıtma aleti olarak kullanılır. Bir kazanda ısıtılarak pompalanan sıcak sudan aldığı ısıyı ortama iletir. Radyatörler, ısı transferini konveksiyon yolu ile yaparlar.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Radyatörler Hakkında

  Reklam  radyatörler gerek araçlarda gerekse evlerde içerisinde soğuk yada sıcak su geçen sistemin binalarda ısıtma amaçlı otomobillerde soğutma amaçlı olarak kullanılan sistemlerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi