Voltaj nedir - Voltaj Hakkında

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Voltaj nedir - Voltaj Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Voltaj nedir - Voltaj Hakkında

  Reklam  Voltaj nedir - Voltaj Hakkında

  Forum Alev
  Voltaj nedir - Voltaj Hakkında


  Gerilim (elektrik potansiyel farkı) elektronları maruz kaldıkları elektrostatik alan kuvvetine karşı hareket ettiren kuvvettir. Bir elektrik alanı içindeki iki nokta arasındaki potansiyel fark olarak da tarif edilir:

  Potensiyel

  Gerilim U = ΔV = V(x1) − V(x2)

  Gerilimin sembolü U veya E harfleridir, birimi ise V harfiyle gösterilen Volt tur
  Doğru akım üreteçleri (piller, aküler ve bunların gurupları) genellikle 1.5- 110 V gerilime sahiptirler.
  Evlerimizde kullanılan alternatif akım enerjinin etkin gerilimi 220 V, sanayide kullanılan alternatif akımın gerilimi ise 380 V'tur. Gerilim miktarı arttıkça gerilime maruz kalan kişinin can güvenliği azalır. Yüksek gerilimlerin izolasyonu daha zordur. O yüzden pratikte kullanılabilir enerji gerilimi, alçak gerilim olarak tabir edilen ve her türlü elektrikli alıcı (cihaz) nın çalışma gerilimi olan 110-380 V arasıdır.

  Ancak enerjinin uzak yerlere taşınması ve dağıtılması için de gerilimin yükseltilmesi gerekir. Türkiye'de en yüksek gerilime sahip iletim hatları ve transformatörler 380 000 V= 380 kV olup en uzun mesafeli ve en güçlü hatlardır.

  Genel olarak 1000 V'a kadar alçak gerilim, 1000-15000 V arası orta gerilim, 15000 V'un üzeri ise yüksek gerilim olarak adlandırılır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Voltaj nedir - Voltaj Hakkında

  Reklam  Voltaj elektrik gücünü simgeleyen bir terimdir.Günlük hayatta ve evimizde kullandığımız elektrik enerjileri 220 volt olmalıdır.Voltaj birimi volt olarak ölçülmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi