Kına Gecesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Anadolu Gelenekleri Bölümünden Kına Gecesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Kına Gecesi

  Reklam  Kına Gecesi

  Forum Alev
  Kına Gecesi: Yöremizde kına gecesi, düğünden önceki gece yapılır. Kına yakılırken, gelin adayının yüzü kırmızı bir örtüyle kapatılır, kınayı yakacak kişi damat adayının bir yakını olur. Kız kınayı eline yaktırmadan önce, kaynanadan türkü söylemesini ister. Bu istek gelin tarafından dile getirilmese de, misafirler tarafından kaynanya söylenir.

  Gelini ağlatmak için söylenen türkü ve manilere rağmen, gelin bahşiş almadan elini açmak istemez. Alınan bahşişten sonra kına yakılır. Kına elin her tarafına yakılmaz. Kızın avucunun, ortasına gelecek şekilde erkek tarafının imkânları dahilinde madeni para veya küçük altın bırakılır ve kına bu altını veya parayı örtecek şekilde yakılır. Daha sonra kınadan gelen misafirlere dağıtılır. Eskiden kına düğününe sadece kadınlar arasında yapılırdı. Kadınlar gelinin evine toplanır şarkılı-türkülü eğlenceler yapar. Günümüzde, kına düğünü açık alanlarda, kadmlı-erkekli, davul zurna kemence eşliğinde horonlar tepilerek yapılır. Köylerde yapılan düğünlerde, Karadeniz insanını, tutkusu haline gelen silah atma olayı çok yaygındır. Kına düğünü, gecenin geç saatlerine kadar devam eder.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kına Gecesi

  Reklam  Kına gecesi yöresel bir gecedir. düğünden bir gün önce yapılarak genelde kızlar arasında yapılır ve eğlenilir. Eğlencenin bir parçası da kızı ağlatmadır bu şekilde gelini rahatlatırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi