Deniz Kestanesi Ve Ayağa Batan Dikenlerinin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Akvaryum Dünyası Bölümünden Deniz Kestanesi Ve Ayağa Batan Dikenlerinin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  GeMiNii
  Usta Üye
  Reklam

  Deniz Kestanesi Ve Ayağa Batan Dikenlerinin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında

  Reklam  Deniz Kestanesi Ve Ayağa Batan Dikenlerinin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında

  Forum Alev
  Deniz Kestanesi Ve Ayağa Batan Dikenlerinin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında


  Deniz kestaneleri, Echinoidea sınıfına bağlı dikenli deniz yaratıklarının ismidir. Bu yaratıklar dünyanın yer yanındaki okyanuslarda bulunurlar. Dikenlerle kaplı küre şeklinde bir kabukları vardır. Kabuğun büyüklüğü yetişkinlerde genellikle 3-10 cm'dir.

  Tipik bir deniz kestanesinin dikenleri 1-2 cm uzunluğunda, 1-2 mm kalınlığındadır. Bu dikenler çok keskin değillerdir. Diadema antillarum türünün 10-20 cm uzunluğunda olabilen ince dikenleri vardır. Deniz kestaneleri genellikle mat renklerdedirler, sıklıkla karşılaşılan renklere yeşil, zeytin yeşili, kahverengi, mor ve siyah dahildir. Deniz kestaneleri, deniz yıldızları, deniz hıyarları ve deniz laleleri gibi derisidikenlilerdendir (Echinodermata şubesi). Diğer derisidikenliler gibi pentamerizm gösterirler ve yüzlerce, küçük, şeffaf 'tüp ayaklar' sayesinde hareket ederler.


  Spesifik olarak "deniz kestanesi" terimi simetrik ve küresel olan tipik Echinoidea sınıfı türleri için kullanılır. Fakat, yaygın olarak kullanılan deniz kestanesi terimi bazı farklı taksonomik grupları da ihtiva eder: Echinoida, Cidaroida, ki bunların çok kalın dikenleri vardır, ve diğerleri (sağdaki taksonomik kutuya bakınız).

  İlk bakışta bir deniz kestanesi ya cansız bir nesne ya da hareket edemeyen bir canlı olarak gözükür. Bazen görülebilir tek canlılık işareti dikenlerdir. Çoğu deniz kestanesinde, hafif bir dokunuş dikenlerde görülebilir bir tepkiye neden olur; dikenler dokunuşun yönüne doğru yönelirler. Deniz kestanelerinin gönüşte gözleri veya bacakları yoktur. Fakat yüzeylerde, dikenleri ile birlikte çalışan yapışkan tüp ayakları sayesinde rahatlıkla hareket edebilir.

  Bazı türlerde uzun ve keskin olan dikenler, deniz kestanelerini yırtıcılardan korurlar. Deniz kestanelerin başlıca besini alglerdir. Dikenler üstüne basan bir insanda acı veren bir yara oluşturabilir, fakat ciddi anlamda tehlikeli değillerdir ve bu dikenlerin gerçekten zehirli olup olmadığı kesin değildir (ancak dikenlerin arasında bulunan pedicellariae zehirlidir).

  Deniz kestaneleri deniz samurlarının en rağbet ettikleri yiyeceklerdendir.


  DENİZ KESTANESİ (Centrostephanus longispinus) Sea Urchin VE DİĞER DİKENLİLER :

  Bizim sularda veya tropiklerde deniz kestanesinin acımasız dikenlerine maruz kalmamış bir dalıcı düşünmek çok zor.

  Temas halinde çıplak deriye hemen batar,battığı bölgeye göre rahatsızlık verebilir.
  Paletten veya ince neopren çoraptan geçip topuğa batabilir.battıktan sonra ağrı olabilir,mikrop kapıp cerahatlenme görülebilir bu durumda cerahat dikenleri deri dışına atar. Ağrılı bölgeyi sıcak suyla tedavi edilir.

  Bazı dikenler deri içinde erirse de dikenlerin cilt içinde kalışı rahatsızlık yaratır.Bu durumlarda dalış çantanızdaki bir cımbız çok işe yarar,diken son derece kırılgan olduğundan deriyi iki yandan sıkarak ucunun yukarı doğru çıkmasını sağlamalısınız,dikeni temiz ve sivri aletle kanatarak çıkarmalı.

  Geç reaksiyonlarda, uzun zaman deri içersinde kalan diken 'Deniz Kestanesi Granülomu' adı verilen küçük urların oluşmasını sağlar. Bu cerrahi müdahale gerektirir.Dalgıçlar arasında dikeni eritmek için kullanılan zeytin yağ veya limon suyu derinlere ulaşmadığından faydalı olmaz.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Deniz Kestanesi Ve Ayağa Batan Dikenlerinin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında

  Reklam  bende de oldu dün denize gitti yopuğumun yanında 1 saat sıcak suda beklletttim sonra bir saat da zeytinyağında beklettim kendiliğinden ucu çıktı bende cımbızla çektim büyükleri küçükler kalsada olur vücut onları eritiyor.+ Yorum Gönder
deniz kestanesi batması,  ayağa batan deniz kestanesi nasıl çıkarılır,  deniz kestanesi batması nasıl çıkarılır,  deniz kestanesi ayaktan nasıl çıkar,  deniz kestanesi dikeni nasıl çıkarılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi