Antalya Akdeniz Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Antalya Akdeniz Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Antalya Akdeniz Üniversitesi

  Reklam  Antalya Akdeniz Üniversitesi

  Forum Alev
  Antalya Akdeniz Üniversitesi

  Rektör:Prof. Dr. Mustafa AKAYDIN e:mail:akaydin@akdeniz.edu.tr Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde kurulmuş; 1992 yılında Antalya dışındaki birimlerini Süleyman Demirel Üniversitesi’ne devretmiştir. Aynı yıl Akdeniz Üniversitesi’nde var olan 3 fakülteye 6 fakülte daha eklenerek fakülte sayısı 9’a yükseltilmiştir. Daha sonra farklı tarihlerde kurulan fakültelerle birlikte
  fakülte sayısı 12’ye çıkmıştır.
  Akedemik yil Akdeniz Universitesi’nde akademik yil Guz ve Bahar donemi olarak iki doneme ayrilmistir. Guz donemi Eylul-Ocak, Bahar donemi Subat-Haziran aylarini kapsamaktadir.
  Ogrenci islemleri Ogrencilerin kayit, kabul, sinav ve degerlendirme islemleri 2547 sayili Yuksekogrenim Kanunu ve bu kanuna dayali olarak cikarilan Yuksekogrenim Kurulu kararlarina ve yonetmeliklerine gore yapilmaktadir. Bu konuda Ogrenci Isleri Dairesi Baskanligi tarafindan hazirlanan kitapcik kayit sirasinda ogrencilere sunulmaktadir.


  antalya-akdeniz-universitesi.jpg

  Kayitlar Akdeniz Universitesi’ne giris ve kayitlarla ilgili her turlu basvuru, Ogrenci Isleri Dairesi Baskanligi’na yapilir. Basvuru sureleri Universite tarafindan duyurulur. Bu sureler disinda yapilan basvurular isleme konulmaz. Ogrenciler her donem basinda ilan edilen sureler icinde kayitlarini yenilemek zorundadirlar. Akdeniz Universitesi’nde her ogrencinin kendi bolumunden bir danismani vardir. Donem kayitlarinda ogrenci akademik danismanina basvurabilir. Danisman, ogrencinin diger sorunlari ile de yakindan ilgilenir.
  Üniversitemiz öğrencilerine sağlık hizmetleri; Mediko-Sosyal Merkezinde poliklinik düzeyinde, ayakta tedavi hizmeti şeklinde verilmektedir. Hastalar gerekli görüldüğü taktirde, ileri tetkik ve tedavileri için, üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmektedirler.
  Mediko-Sosyal Merkezinde; Göz, KBB, Dahiliye, Cildiye, Nöroloji, Çocuk Psikiyatri ve Diş poliklinikleri ile Eczane ve Laboratuvar, ayrıca; birimin hizmetlerinde kullanılan bir ambulans bulunmaktadır.
  22 Cift kisilik odadan ve 4 suitten olusan misafirhanemiz klimali, kaloriferli ve sicak suludur.
  Oda rezervasyonlarinda %50 ucretin en gec 1 hafta onceden banka hesap numarasina yatirilmasi gerekmektedir. Banka hesap numarasi: Is Bankası Akdeniz Üniversitesi Şubesi
  Hesap no: 6202 304 590 36981 oda rezervasyon Tel: 0-242-227 44 74

  Ulasim:

  Özel arabanızla geliyorsanız Meltem Mahallesi karşısındaki Kampus kapısından girerek kazandığınız Fakülte / Yüksekokulun yerini öğreniniz.
  Toplu Taşıma araçlarını kullanarak gelmek istiyorsanız Üniversite Öğrenci Yurdu yazan özel halk otobüslerine bininiz.
  Dolmuşla gelmek isterseniz Meltem Mahallesi, Jandarma, Yeni Tıp, Adliye dolmuşlarına ya da Terminal Otobüslerine binerek kampus kapımızda ininiz. Kapıdan kayıt yerine Üniversite içi ring araçları ile götürüleceksiniz.
  Burdur Veteriner Fakültesini, Akseki Sağlık Yüksekokulunu ve Elmalı Meslek Yüksekokulunu, Kumluca Meslek Yüksekokulunu, Korkuteli Meslek Yüksekokulu ve Serik Meslek Yüksekokulunu kazanan öğrenciler eğitim-öğretim için sözü edilen il ve ilçelere gideceklerdir.

  Adres:Akdeniz Üniversitesi Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya/TÜRKİYE
  Telefon:90 242 2274400
  Fax:90 242 2275540
  e-mail: ogrenci@akdeniz.edu.tr

  _____________________________FAKÜLTELER___________ _______________________

  Tıp Fakültesi:  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1973 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Antalya Tıp Fakültesi olarak kurulmuş ve 1977 yılına kadar eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi içinde sürdürmüştür. 1977 yılından itibaren temel tıp eğitimini Antalya’da Topçular’daki geçici tıp takültesi binasında vermeye başlamıştır. 1981 yılında Antalya Kepez yöresindeki Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde klinik bilimler eğitimine başlanmıştır. 1981 yılında Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşu ile adı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak değiştirilmiştir. 1988 yılından itibaren poliklinik hizmetleri, Üniversitemizin merkez kampüsündeki binalarda verilmeye başlamıştır. 1991 yılında Temel Bilimler bölümü Topçular’daki geçici binadan kampüsteki yeni yerine taşınmıştır. 1997 yılında Kepez’deki geçici hastanede hizmet veren tüm birimler kampüsteki 425 yataklı yeni hastanemize taşınmıştır. 1998 yılında yapımına başlanan 150 yataklı Acil-Yardım, Travma ve Organ Nakli Hastanesi 1999 yılında tamamlanarak ana hastane ile bütünlük içinde hizmete girmiştir. 2001 yılında hizmete açılan C blok ile beraber yatak kapasitesi 650’ye ulaşmıştır. Bugün 125.000 m2 si tamamlanmış, 35.000 m2 si inşaat halinde toplam 160.000 m2 lik örtülü alana sahip olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde batı standartlarında eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti verilmektedir. Temel Tıp Bilimleri üniversite kampüsü içinde 15.000 m2 örtülü alana sahiptir. Buradaki modern ders araç ve gereçleri ile donatılmış derslik ve laboratuvarlarda Probleme Dayalı Öğrenim (PDÖ) oturumları ve interaktif yöntemlerle teorik ve uygulamalı eğitim yürütülmektedir.
  E-mail: kenanlacin@akdeniz.edu.tr

  Ziraat Fakültesi:  Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi 30 Mart 1983 tarihinde kurulmuştur. Bu yıl kuruluşunun 20. Yılı’nı kutlamakta olan Fakültede eğitim-öğretime 1984-1985 öğretim yılında Bahçe Bitkileri Bölümüne öğrenci alınmasıyla başlanmıştır.
  Fakültede 27’si Profesör, 11’i Doçent ve 24’ü Yardımcı Doçent olmak üzere, toplam 62 Öğretim Üyesi görev yapmaktadır. Buna ek olarak 3 Öğretim Görevlisi, 2 Uzman, 83 Araştırma Görevlisi (9’u Fakülte, 74 ’ü Fen Bilimleri Enstitüsü kadrosunda) eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine yardımcı olmaktadır. Fakültedeki toplam öğretim elemanı sayısı 150’dir. Ayrıca, 35 İdari Personel de görev yapmaktadır. 3 programda lisans (Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı); 10 bölümde Yüksek Lisans (Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak ve Zootekni) ve 8 bölümde Doktora (Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarla Bitkileri, Toprak ve Zootekni) düzeyinde eğitim-öğretim verilmektedir.
  Ziraat Fakültesinde, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanısıra, bölge tarımına yönelik bilimsel araştırma, uygulama ve deneme çalışmaları yapılmaktadır. Bu bağlamda,araştırma arazisi ve laboratuvar donanımı gibi temel altyapı olanakları yeterli düzeydedir. Özellikle tarımsal alanda yeni teknolojilerin kullanılması ve uygulamaya aktarılması, ürün geliştirme ve bölgeye adaptasyon konularına öncelik verilmektedir.
  Fakültede eğitim-öğretim 3 Blokta yapılmaktadır. 4. Blok’un yapım çalışmaları da sürmektedir. Fakültenin Kampüs Araştırma ve Uygulama Çiftliği ve Aksu Araştırma ve Uygulama Çiftliği olmak üzere iki araştırma-uygulama çiftliği bulunmaktadır:  Bölümler:

  Bahçe Bitkileri
  Bitki Koruma
  Gıda Mühendisliği
  Peyzaj Mimarlığı
  Tarım Ekonomisi
  Tarım Makinaları
  Tarımsal Yapılar ve Sulama
  Tarla Bitkileri
  Toprak
  Zootekni
  Tel: 0242 227 45 60 (3 hat) 0242 310 24 12
  Faks: 0242 227 45 64
  E-posta: ziraat@akdeniz.edu.tr


  Fen-Edebiyat Fakültesi:
  Akdeniz Üniversitesi, 20.07.1982 tarih ve 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) göre kurulmuştur. Adı geçen bu 41 sayılı KHK’de bir değişiklik yapılmış; 30.3.1983 tarihli ve 18003 saydı Resmi Gazetede yayınlanan "2809 sayılı Yükseköğretim Kurumlan Teşkilatı Hakkında Kanun" un 23.maddesine göre Akdeniz Üniversitesi içinde Fen-Edebiyat Fakültesi kurulması kabul edilmiştir.
  Fakültemiz, Eğîtim-öğretime, ilk önce dört bölüm (Arkeoloji, Biyoloji, Kimya, Matematik) halinde l Ekim 1990 tarihinde başlamıştır. Fakültemizde Fizik ve Tarih Bölümleri 1993-94 eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü de 1998-99 akademik yılı içinde öğrenci alarak faaliyete geçmiştir. Fakültemiz Sosyoloji Bölümü de 2001-2002 akademik yılı içinde öğrenci alarak faaliyete geçecektir. Fakültemiz geliştikçe ve yeni elemanlar bulundukça yukarıdaki bölümlere ek olarak önümüzdeki yıllarda Felsefe, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin de eğitim-öğretime geçmesi hedeflenmektedir  Bölümler:
  Matematik
  Fizik
  Kimya
  Tarih
  Biyoloji
  Eski Çağ Dilleri ve Kültürü
  Mühendislik Fakültesi,
  Sosyoloji
  Felsefe
  Türk Dili Edebiyatı
  Arkioloji ve Sanat Tarihi
  Posta Adresi: Akdeniz Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Kampüs 07058 Antalya
  e-posta: fefdekanlik@akdeniz.edu.tr
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:
  İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi ve Maliye dallarında, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde, evrensel ölçütlere uygun, üstün nitelikli eğitim programları düzenlemek ve yürütmek; çağdaş bilimsel yöntem ve teknolojileri kullanarak ülke ve bölge ihtiyaçlarına yanıt verebilecek nitelikte araştırma ve yayınlar üretmek; bilimsel araştırma ve yayın faaliyetleri ile sağlanan potansiyel doğrultusunda bölgesel taleplere uygun danışmanlık hizmetleri geliştirmek ve yürütmektir.  Bölümler:İktisat
  İşletme
  Kamu yönetimi
  Maliye
  Uluslararası İlişkişkiler
  Eğitim ve öğretim faaliyetlerimizin tasarımında, sürdürülmesinde ve değerlendirilmesinde, öğrencilerimizi;
  Eğitim gördüğü alanda çağdaş bilgilerle donanmış, En az bir alanda uzmanlık özellikleri kazanmış, Kazandığı bilgileri esnek ve yaratıcı biçimde kullanabilen, Sorun çözme ve takım çalışması becerilerine sahip, En az bir yabancı dile ve bilgi teknolojisine iş yaşamında kullanabilecek düzeyde hakim, Doğal ve toplumsal çevreye ve sorumluluklara duyarlı,
  Bireysel ve toplumsal yaşam kalitesi bilincinin ve kendini sürekli geliştirmenin önemine inanmış. Bugünün olduğu kadar geleceğin dünyasının da başarı koşullarını kavramış bireyler olarak yetiştirmek için gerekli olan yöntemleri aramak, uygulamak ve sürekli olarak yenilemektir  İletisim:
  İktisat Bölümü: 0 242 3101826
  İşletme Bölümü: 0 242 3101819
  Kamu Yönetimi Bölümü :0 242 3101817
  Maliye Bölümü: 0 242 2274446
  Uluslararası İlişkiler Bölümü: 0 242 3102600

  Hukuk Fakültesi:

  Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 3 Temmuz 1992 tarihli ve 3837 sayılı yasayla ("Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun"un 23/a maddesi değiştirilerek) kuruldu.
  Fakültemiz 2003 – 2004 öğretim yılında eşit ağırlıklı puanlama sisteminde 333.052 taban, 341.847 tavan puanlarla 42 öğrenci alarak 26 Hukuk Fakültesi arasında 8. sırada tercih edilmiş bulunmaktadır. 2003 - 2004 öğretim yılında dördüncü yılına başlayan Fakültemizde, Üniversitemiz öğretim elemanları ve başka on ayrı üniversitenin hukuk fakültelerinden gelen öğretim üyeleriyle birlikte toplam 44 öğretim elemanı ders vermektedir. Diğer üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ortalama iki haftalık aralıklarla derslerini yapmaktadırlar. Bu nedenle bu öğretim üyeleri için Fakültemizde iki haftalık ders programı uygulanmaktadır.

  Fakültemizi tercih eden öğrencilerimize arzu ettikleri takdirde bir yıllık "İsteğe Bağlı Almanca Hazırlık Sınıfı" okumak olanağı verilmektedir. Daha sonraki yıllarda haftalık altı saatlik seçimlik "ileri yabancı dil" dersleri ile mezuniyete kadar olan sürede Almanca, İngilizce ya da Fransızca dillerinden en az birini Hukukta aktif olarak kullanabilir düzeyde öğrenme olanağı sağlanmaktadır.
  Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Özel Hukuk ve Kamu Hukuku anabilim dallarında yüksek lisans programları açılmıştır. 2002 - 2003 öğretim yılından itibaren yüksek lisans öğretimine başlanmıştır.
  Fakültemiz üniversitemizin Antalya merkez kampusunda yerleşik bulunmaktadır.
  Adres:Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dumlupınar Bulvarı Kampus 07058 /ANTALYA
  Tel : 0 242 227 69 75 /0 242 227 69 76
  Tel / Fax : 0 242 227 69 77
  e-mail : hukuk@akdeniz.edu.tr

  Mühendislik Fakültesi:

  Fakültemizin amacı bilim ve teknolojideki inanılmaz hızlı gelişmelere mezuniyet sonrası da ayak uyduracak öğrenciler yetiştirmektir. Öğrencilerimizin hayata atıldığında çağdaş bilgilerle donatılmış, ezberci düşüncesi olmayan, düşünmesini, sorgulamasını bilen, düşündüklerini uygulamaya cesareti olan, kendine güvenen ve kararlı kişiler olarak yetişmesini sağlayacak bir eğitim programı hedeflenmiştir. Bu konuda incelemeler yapılarak hedefimizi gerçekleştirecek yöntemler saptanmıştır. Ayrıca öğrencilere iş hayatında yönetici olabilecek formasyonu kazandırmak da amaçlarımız arasındadır.  Bölümler:

  Çevre Mühendisliği
  Jeoloji Mühendisliği
  Makina Mühendisliği
  İnşaat Mühendisliği
  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu,
  Adres : Akdeniz Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi. 07200 Topçular - Antalya
  Telefon : 0 (242) 323-2364
  Faks : 0 (242) 323-2362
  E-Mail : muhfak@akdeniz.edu.tr
  Eğitim Fakültesi:

  Fakültemiz bu günün ve geleceğin öğretmenini; öğretmenlik davranışlarını kavramış, belli bir öğretme durumunu, belli hedef–davranışlar doğrultusunda biçimlendirebilen, uygun öğretme yaklaşımını seçebilen, öğrenme ürünlerini hedef–davranışlara göre gözden geçiren ve bu doğrultuda hedefleri ile öğrenme–öğretme ortamını yeniden oluşturabilen, insan ilişkilerini başarılı bir biçimde kurabilen, öğrencileri öğrenmeye güdüleyebilen, öğrenme kuramlarının bilincinde olan ve eğitim etkinliklerinde öğrenciyi merkeze alan, kaynak arayan; güçlükleri, sorunları görebilen; disiplinlerarası bağlantı kuran; insan ilişkilerini geliştiren; mesleki uygulamalar ve bireysel uğraşılar üzerinde danışmanlık yapan; çevredeki özel konuları inceleyip öğrenilmesine, mesleğe hazırlıkta öğrencilere yardımcı olan; geleceğe yönelik süreçlerde yordamalar yapabilen ve eldeki temel bilgilerden yararlanmasını bilen bir kişi olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.


  Bölüm:İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği
 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  --->: Antalya Akdeniz Üniversitesi

  Reklam  İletişim Fakültesi:

  Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi 2000-2001 eğitim-öğretim yılında eğitime başlamıştır. Fakültemiz yasal olarak 28.03.1983 tarih ve 2809 Sayılı Kanunun ek 30.maddesine göre Bakanlar Kurulunun 12.08.1998 tarih ve 98/11641 sayılı kararı ile kurulmuştur. Prof.Dr. Hikmet Seçim’in kurucu dekan olarak atanmasından sonra kuruluş çalışmalarını tamamlayan Fakültemiz 2000-2001 eğitim yılında 40 öğrenci ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans eğitimine başlamıştır. İngilizce Hazırlık sınıfından sonra dört yıllık lisans eğitimi veren fakültemizde üç bölüm bulunmaktadır: Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik, Radyo-Televizyon ve Sinema. Bu bölümlerden halen yalnız Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde lisans eğitimi verilmektedir. Diğer iki bölümün ileride eğitime başlaması planlanmaktadır. Fakültemiz ayrıca Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarını yürütmektedir.
  Bölümler:
  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü
  Gazetecilik Bölümü
  Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü

  Adres:Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampüs ANTALYA
  Telefon:(90-242)2275987
  Fax:(90-242)2275987
  e-mail: iletisim@akdeniz.edu.tr [/LEFT]  Güzel Sanatlar Fakültesi:

  Resim Bölümü
  Heykel Bölümü
  Grafik Bölümü
  Seramik Bölümü
  İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
  Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü
  Sahne Dekorları ve Tasarımı Bölümü
  Fotoğraf Bölümü
  Sinema - Tv Bölümü
  Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  Müzik Bilimleri Bölümü
  Temel Eğitim Bölümü
  Su Ürünleri Fakültesi:
  Akdeniz Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi, 12.08.1998 tarihli ve 98/11641 sayılı kararnamenin eki ile kurulmuş ve bu kuruluşu 23.09.1998 tarih ve 23472 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır. Fakültemize, 13.01.2000 tarihinde kurucu dekan olarak atanan Prof. Dr. Ramazan İKİZ, fakültemizde göreve başlamıştır. Kuruluş aşamasinda olan fakültemizin akademik kadrosunda halen, 2 adet Prof. Dr. 4 adet Yrd. Doç. Dr. 1 adet Öğretim Görevlisi 1 adet Uzman ve 7 adet Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.
  Bölümler:
  Su Ürünleri Temel Bilimler
  Su Ürünleri Yetiştiriciliği
  Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi
  Adres: Akdeniz Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi, 07059, Antalya
  Tel: 0 242 227 44 48
  Fax: 0 242 226 20 13
  e-mail: sufak@akdeniz.edu.tr

  Burdur Veterinerlik Fakültesi:  Akdeniz Üniversitesi Burdur Veteriner Fakültesi 3837 sayılı kanunla 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Fakülte, eğitim-öğretime 1996- 1997 yılında 30 öğrenci ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde başlamış, 21 Eylül – 1997den itibaren öğrenciler eğitimlerini Burdur’da sürdürmeye başlamışlardır.
  Adres:Akdeniz Üniversitesi Burdur Veteriner Fakültesi 15100 - BURDUR
  Telefon: (248) 234 45 00(pbx) Faks: (248) 234 45 05  kurulmuş ve öğrenci kabul etme aşaması için çalışmalarını sürdürmektedir.

  Antalya ili ve çevre ilçelerde kurulmuş bulunan ve iki yıllık ön lisans eğitimi veren 8 yüksekokul vardır. Bu yüksekokullar:

  _______________________________ENSTİTÜLER_________ ______________________

  Sağlık Bilimleri Enstitüsü:
  Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi yaptırmak amacı ile, 2547 Sayılı Yasa gereğince Rektörlüğe bağlı olarak 8 Kasım 1982 tarihinde kurulmuştur. 25 Ocak 1983 tarihinde ilk Enstitü Müdürü atanarak, Enstitü Yönetim Kurulu ile Enstitü Kurulu oluşturulmuş ve Enstitümüz teşkilatlanmasını tamamlamıştır.  Akdeniz Üniversitesinde Sağlık Bilimlerine dayalı yüksek lisans ve doktora öğretimi, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun amaç ve ilkeleri doğrultusunda, "Lisansüstü Eğitim Öğretim Enstitülerin Teşkilat ve İsleyiş Yönetmeliği" ve "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" hükümleri çerçevesinde yürütmektedir. "Lisansüstü Eğitim Öğretim Enstitülerin Teşkilat ve İsleyiş Yönetmeliği"nin 5. madde (c) fıkrasına göre, Tıp, Dış Hekimliği, Eczacılık ve Veteriner Fakültelerinin eğitim yapılan Anabilim Dalları, Eğitim Fakültelerinin Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarıdır. Aynı yönetmeliğin 6. maddesinin ikinci paragraf hükmü uyarınca da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Sağlık İdaresi, Sağlık Teknolojisi ve Ev Ekonomisi Yüksekokulları mezunları, Sağlık Bilimleri Enstitüsünde lisansüstü eğitim ve öğretim görebilirler.

  Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bugün için, 14 tane Tıp Fakültesi’ne bağlı ve 2 tane Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna bağlı 2 tane’de Antalya Sağlık Yüksek Okuluna bağlı, olmak üzere toplam 18 Anabilim Dalı mevcuttur. Ayrıca 1997-1998 öğretim yılında eğitime acılan Üniversitemiz Burdur Veteriner Fakültesinde yeni lisansüstü programların açılmasıyla bu sayı daha da artacaktır. Mevcut programlar hakkında ayrıntılı bilgiler, "Genel Yüksek Lisans ve Doktora Eğitim Programları" baslığı altında verilmiştir.
  Akdeniz Üniversitesi: Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü Morfoloji Binası Kampus-ANTALYA
  Tel (Fax) : (0-242) 227 44 95Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,

  Fen Bilimleri Enstitüsü:

  1984-1985 öğretim yılında Su Ürünleri Mühendisliği ve Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Programlarında Yüksek Lisans, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Uygulamalı Jeoloji Programında Doktora öğretimine; başlamıştır.

  Enstitümüz 1992-1993 eğitim-öğretim yılı Bahar Yarı Yılı başlarına kadar Isparta’daki yerleşim yerinde faaliyetlerine sürdürmüştür. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Kurulması ile birlikte 1993 yılı başında Enstitümüz Antalya’da bulunan Akdeniz Üniversite Kampusuna yerleşmiştir.

  Böylece, Süleyman Demirel Üniversitesine Bağlanan Mühendislik Fakültesi Üniversitemizden ayrılarak gerekli öğrenci transferleri yapılmıştır. 1992-1993 Bahar yarıyılından itibaren Üniversitemiz kampüsünda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Enstitümüz yeniden yapılanmaya başlamış olup halen 20 Anabilim Dalında Lisansüstü eğitim ve öğretime devam etmektedir.

  Bölümler:

  Bahçe Bilimleri-Bitki Koruma-Biyoloji-Çevre Bilimleri-Fizik-Gıda Mühendisliği-İnşaat Mühendisliği-Zootekni-Kimya-Matematik-Tarım Ekonomisi -Tarım Makineleri -Sulama
  Tarla Bitkileri-Toprak
  Adres: Akdeniz Üniversitesi, Dumlupinar Bulvari, Yerleske, Antalya
  Telefon: 0 242 2272380
  Fax : 0 2422272370

  Sosyal Bilimler Enstitüsü:

  1992 tarihinde kurulmustur.

  Anabilim Dalları:

  Klasik Arkeoloji (Bilimsel Hazırlık, Yüksek Lisans, Doktora)
  Turiz İşletmeciliği ve Otelcilik (Yüksek Lisans)
  Tarih (Yüksek Lisans, Doktora)
  İktisat (Yüksek Lisans, Doktora)
  İşletme (Bilimsel Hazırlık, Yüksek Lisans, Tezsiz Yüksek Lisans, Doktora)
  Eskiçağ Dil ve Kültürleri(Yüksek Lisans, Doktora)
  Kamu Yönetimi (Yüksek Lisans, Doktora)
  Halkla İlişkiler ve Tanıtımı (Yüksek Lisans)
  Eğitim Bilimleri (Yüksek Lisans)
  Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi (YÜKSEK LİSANS)
  Resim (Yüksek Lisans)
  Sosyoloji (Yüksek Lisans)
  Spor Yöneticiliği (Yüksek Lisans)
  Felsefe (Yüksek Lisans)
  Özel Hukuk (Yüksek Lisans)
  Kamu Hukuku (Yüksek Lisans)
  Grafik (Yüksek Lisans)
  Güzel Sanatlar Enstitüsünüde bünyesinde bulundurmaktadır.
  _________________________YÜKSEKOKULLAR____________ _______________________


  urizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu:
  2547 Sayılı Kanun gereği 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmasına 1982 yılında karar verilen Yüksekokulumuz fiziksel alan yokluğu ve eğitici kadrosunun olmayışı nedeniyle lisans düzeyinde (dört yıllık) Eğitim Öğretime ancak 1986-1987 yılında başlayabilmiştir. 27 öğrenci ile eğitsel çalışmalara başlayan Yüksekokulumuz 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılında ikinci öğretime de (gece öğretimi) ilk kez öğrenci almıştır.  Yüksekokulumuz 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren 4500 m2’lik kapalı alanına sahip olan yeni binasında hizmet vermektedir. Konaklama İşletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği olmak üzere iki farklı bölüme ayrılan Yüksekokulumuz fakülte olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir. 2002-2003 güz yarıyılı itibarıyla öğrenci sayımız 1053’tür.
  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuzun kuruluş yeri Türkiye’deki aynı türden eğitim kurumları ile karşılaştırıldığında en iyi durumdadır. Henüz bir uygulama oteli olmamakla beraber öğrencilerimizin uygulama yapma konusunda gerek otel gerekse seyahat acentası bulmada herhangi bir sorunları yoktur. Kuruluş yeri avantajımızı kullanarak Türkiye’de en fazla uygulama yaptırabilen eğitim kurumu özelliğini taşımaktayız.

  Modern dersliklere, yüksek donanımlı bilgisayar laboratuarına, iki amfiye, bir kafeteryaya, fotokopi ve kitap satış ofisiyle referans kütüphanesine sahip okul binamızda öğrencilerimiz rahat ve nezih bir ortamda eğitim görmektedirler.
  Adres: Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 07058 Kampus – Antalya
  Tel : 0(242)227 45 51 Faks : 0 (242) 227 46 70 /227 49 75
  E-Posta : turizm@akdeniz.edu.tr
  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu:
  Üniversitemizde. 11.07.1992 Tarih, 21281 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3837 Sayılı Kanun ile kurulana Yüksekokulumuzun bünyesinde, 1993-1994 Eğitim-Öğretim Yılında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü açılmış ve ilk kez 1-5 Eylül Tarihleri arasında yapılan özel yetenek sınavı ile 45 öğrenci alınmıştır. 1996-1997 Eğitim-Öğretim Yılı sonunda Yüksekokulumuzun Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 22 mezun vermiştir. 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında Spor Yöneticiliği Bölümü 20 öğrenci ile eğitime başlamıştır. 2000-2001 Eğitim-Öğretim döneminde de Antrenörlük Eğitimi Bölümü 40 öğrenci ile etkinliğine başlamıştır.
  Kuruluşunda Spor Birliği Binasında faaliyetine başlayan Yüksekokulumuz, 15 Eylül 2003 yılından itibaren yeni eğitim bloklarında eğitim öğretimini sürdürmektedir. Spor Birliği Binası (1695 m2) ve Yeni Binada (5400 m2) toplam 12 derslik, konferans salonu, seminer salonları(2), egzersiz fizyolojisi, sporcu sağlığı, hareket analiz ve bilgisayar laboratuarlarının yanı sıra okuma salonu, lisansüstü dersliği ve Spor Bilimleri Araştırma-Uygulama Merkezi Müdürlüğü bulunmaktadır. Yüksekokulumuzda 2 çim futbol sahası, atletizm pisti, halı saha, tırmanma duvarı, kapalı yüzme havuzu, çok amaçlı spor salonu, 4 adet tenis kortu, 2 plaj voleybolu sahası ile açık basketbol ve voleybol sahaları ve güç geliştirme salonları bulunmaktadır.

  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 07070, Antalya
  Telefon : +90 242 227 45 35
  Faks : +90 242 227 11 16
  Sağlı Yüksekokulu:
  Ülkemizin Hemşirelik,Ebelik alanında gereksinim duyduğu çok yönlü insangücünü yetiştirmek,
  Birey , Aile , Toplumun sağlığını geliştirmeye yönelik hedefler için bilimsel araştırmalar yapmak ve bilgi üretimine katkıda bulunmak,
  Temel Sağlık Hizmetleri Felsefesi doğrultusunda birey, aile ve toplum ile bütünleşmeyi sağlamak,
  Hemşirelik ve ebelik alanında temel lisans eğitimine ilaveten, lisansüstü eğitim programları açarak, alana uzman insangücü yetiştirmek
  Bölümler:
  Ebelik
  Hemşirelik
  Adres:Akdeniz Üniversitesi Antalya Sağlık Yüksekokulu (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokul Binası Zemin Kat) 07058 Kampus / ANTALYA
  Telefon: (0242) 227 44 00 / Dahili 2908 - 2910
  Faks : (0242) 310 17 70
  E-posta : asyo@akdeniz.edu.tr
  Akseki Sağlık Yüksekokulu:
  Adres : Akseki Sağlık Yüksekokulu Hacı İlyas Mahallesi İnönü Cad. No:5 07630 Akseki / ANTALYA
  Telefon : 0 242 6781861/ 6782365/6782366
  Fax : 0 242 6781864
  Mail : akseki@akdeniz.edu.tr
  Antalya Devlet Konservatuarı:
  Bölümler:
  Piyano Ana Sanat Dalı
  Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  Üfleme Çalgılar Ana Sanat Dalı
  Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  Adres : Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı 07058 Kampüs /Antalya
  Tel: (242) 310 16 69 - 310 21 28
  Fax : (242) 227 44 56
  E-Mail : konservatuvar@akdeniz.edu.tr
 3. 3
  ÆSiя
  Özel Üye
  _______________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI_____________________________
  Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu:
  Bölümler: Elektirik ve Eloktronik,İnşaat Bilgisi ,Makine Bilgisi
  Akdeniz Üniversitesi / Kampüs - 07059 Antalya
  Tel : 0-242-227 47 80 (3 Hat)
  Fax: 0-242-227 47 85
  Akdeniz Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitim-öğretimi veren 4 Enstitü bulunmaktadır.
  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu:
  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı “Meslek Yüksekokulu” olarak 1976 yılında kurulan Yüksekokulumuz, daha sonra 20 Temmuz 1982 tarihinde 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan Akdeniz Üniversitesine bağlı olarak “Antalya Meslek Yüksekokulu” adını almış ve İktisadi ve İdari Programlar Bölümü olarak eğitime başlamıştır.
  11 Mart 1993 tarihinde 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Antalya Meslek Yüksekokulu; Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak ikiye ayrılmıştır. Okulumuz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde; İşletme, Muhasebe, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Hazır Giyim(Tekstil), El Sanatları, Grafik, Kuaförlük, Cilt Bakımı Ve Güzellik olmak üzere 9 program mevcuttur.  Bölümler:

  İşletme Programı
  Muhasebe Programı
  Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı
  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı
  El Sanatları Programı
  Grafik Programı
  Tekstil Programı
  Kuaförlük
  Cilt Bakımı ve Güzellik
  Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı
  Pazarlama
  Adres: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü 07070 Çallı /ANTALYA
  Telefonlar : 0 242 346 30 30 / 0 242 345 13 30
  Fax : 0 242 345 95 28
  Posta Kodu : 07070 - Posta Kutusu : 510
  E -mail : sbmyo@akdeniz.edu.tr

  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek:  Yüksekokulumuz 1990 yılında kurulmuştur. Sağlık alanında uluslararası standartlarda ön lisans düzeyinde Sağlık Teknikeri yetiştirmek amacıyla; çağdaş, nitelikli, mesleki eğitim ve uygulama programlarını düzenlemek ve yürütmektedir.
  Bölümler:
  Tıbbi Laboratuar
  Ambulans ve Acil Bakım
  Diyaliz
  Radyoloji
  Adres:Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dumlupınar Bulvarı Kampus / ANTALYA
  Tel : 0 242 227 45 36/37 /0 242 227 69 53/54
  Fax : 0 242 227 45 40
  Mail: saghizmyo@akdeniz.edu.tr

  Serik Meslek Yüksekokulu:
  Serik Meslek YÜksekokulu, iki yıllık ön lisans öğrenimi veren iki bölüm ve dört programdan oluşmaktadır. YÜksekokul 2002-2003 öğretim yılında, Teknik Programlar Bölümünde Sahne Tasarımı, Dekor Tasarımı, Grafik Tasarımı Programları, İktisadi ve İdari Programlar Bölümünde ise Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrenci alarak eğitim - öğretime başlayacaktır.
  Sinema sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ara insan gücünü yetiştirmeyi kendine amaç edinen yüksekokul, 2003-2004 öğretim yılından itibaren Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı ve Kostüm Tasarımı Programı, daha sonraki yıllarda da kameramanlık, ses, ışık ve görüntü teknisyenliği, laborant ve montaj programlarını eğitim-öğretime açmayı planlamaktadır.
  Serik Meslek YÜksekokulu’nun yarattığı bu ivme sayesinde, dört yıllık öğrenim verecek olan Altın Portakal Sinema YÜksekokulu’nun kuruluş hazırlıklarına başlanmıştır. Bu okulların nihai hedefi, Antalya’da sinema sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak, bu sektörün ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve sinema sektörüne yol gösterecek misyonlar üretmektir.  Bölümler:
  Teknik Programlar Bölümü
  Dekor Tasarımı Programı
  Grafik Tasarımı Programı
  Kostüm Tasarımı Bölümü
  İktisadi ve İdari Programlar Bölümü
  Turizm ve Otel işletmeciliği Programı
  Adres:Prof. dr. YAŞAR UÇAR CADDESİ 07500 SERİK/ANTALYA
  TEL: 0 242 722 71 21
  FAX: 0 242 227 71 46
  E-MAİL: smyo@akdeniz.edu.tr
  Elmalı Meslek Yüksek Okulu:  Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu 1993 yılında birer programlı iki bölümle kurulmuş ve eğitim-öğretime başlamıştır. Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulunda 14 öğretim elemanı ve 16 idari personel görev yapmakta olup, bu elemanlar Yüksekokulda kayıtlı bulunan 269 öğrencinin eğitim-öğretim hizmetleri için çaba göstermektedir. Programlarda okutulacak dersler programların kuruluş amacı ve günün ihtiyaçları dikkate alınarak hassasiyetle şeçilmiş olup, konular titizlikle işlenmekte ve uygulama derslerine ağırlık verilmektedir.
  İş dünyasının ve çevrenin talepleri doğrultusunda çeşitli konularda kurslar düzenlenmekte ve kursiyerlere Eğitim Sertifikası verilmektedir.
  Bölümler:
  Teknik Programlar Bölümü
  Korkuteli Meslek Yüksekokulu:
  Bölümler:Bilgisayar Teknolojileri ve Proğramları-Bitkisel Üretim-Tarımsal Pazarlama-Muhasebe
  Kumluca Meslek Yüksekokulu:
  Kumluca meslek yüksekokulu 1997-1998 yılında eğitim ve öğretime başlamıstır.İlk olarak seracılıkla eğitime başlamıstır.Daha sonra bilgisayarlı muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü açılmıştır.
  Adres:Akdeniz üniversitesi Kumluca meslek yüksekokulu 07350 Kumluca/Antalya
  Telefon:0242 887 85 64
  Fax:0242 887 85 65
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi