Adana Arkeoloji Müzesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Adana Arkeoloji Müzesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Adana Arkeoloji Müzesi

  Reklam  Adana Arkeoloji Müzesi

  Forum Alev
  Arkeoloji Müzesi


  D-400 karayolu üzerinde Adana merkezindedir.Hitit Roma ve Erken Bizans Dönemi eserleri mevcuttur.
  Adana'nın ve bütün Çukurova'nın tarihi eserlerinin sergilendiği Müze Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuştur. Bu nedenle Türkiye'nin en eski on müzesinden birisidir. İlk olarak çevredeki sütun sütun başlıkları ve lahitlerin Polis Dairesinde toplanmasıyla kurulan Müze Adana'lı Alyanakzade Halil Kamil Bey'in müdür olarak atanması ve başarılı
  çalışmaları sonunda 1928'de Taşköprü'nün başındaki şimdi yıkılmış olan Cafer Paşa Camii'nin Medresesi'nde ziyarete açılmıştır.
  1950 yılında Kuruköprü'de şimdiki Etnografya Müzesi'ne taşınmıştır. Özellikle Tarsus/Gözlükule (1934) Mersin/Yumuktepe (1936) Ceyhan/Sirkeli (1938) ve Yüreğir/Misis (1958) höyüğü kazılarında bulunan Çukurova'nın ilk çağlarına ait seçkin eserler müzede toplanmıştır. Müzenin etnografik eser açısından zenginleşmesine Müze Müdürü Ali Rıza Yalman'ın (Yalkın) büyük katkıları olmuştur. Müze 5 Ocak 1972 yılında şimdiki binasına taşınmıştır.

  Bahçe
  Müze girişinde Hitit dönemine ait Kapı Arslanı Silifke/Taşucu'ndan ve Uzuncaburç'tan getirilen iki adet Augustus heykeli ile zengin çelenkli lahitler küpler mancınık gülleri yazıtlar sunaklar ve çeşitli mimari parçalar sergilenmektedir.
  Giriş Kat
  Taş eserler salonudur. Buradaki Troya savaşlarını yüksek kabartma biçiminde betimleyen mermer lahit
  Tarsus'tan getirilmiştir. "Akhilleus Lahti" adıyla bilinmektedir. Ayrıca Seyhan Baraj gölünde kalan Augusta antik kentinden getirilen Medusalı Lahit ile Karataş/Magarsus antik kentinden getirilen insan boyutundaki bronz Karataş heykeli bu salonun en çok ilgi gören eserlerindendir.

  Kronolojik Eserler Salonu
  İlk çağlardan Osmanlı dönemine kadar Çukurova'da kurulan uygarlıklara ait eserleri kapsamaktadır. Sergilen eserler arasında; adak eşyaları kap kandil tanrı tanrıça insan ve hayvan figürleri de bulunmaktadır. Adana/Tepebağ'da bulunan "Lir Çalan Orpheus Mozaği" de bu salondadır.
  Bölgesel Eserler Salonu
  Adana Müzesi'ne ait olup kazılar ve satın alma yoluyla gelen eserler sergilenmektedir. Zengin formlu cam örnekler Selçuklu çinileri ve çeşitli uygarlıklara ait mühürler de bu salonda yer almaktadır.
  Sikke Mühür ve Mücevher Eserler Salonu
  İlk defa paranın görüldüğü Lidya dönemiyle bundan sonraki çeşitli dönemlere ait sikkeler takılar ve Adana'nın ilçelerinde bulunan defineler bu salonda sergilenmektedir. Hitit İmparatorluk dönemine ait "Dağ Kristali Heykelciliği" çok ilgi görmektedir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Adana Arkeoloji Müzesi

  Reklam  Eski otogar civarında olan müzede Adana ve civar bölgelerde kazılarda çıkartılan tarihi eserler,paralar ve kalıntılar sergilenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi