Osmaniye İli - Osmaniye Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Osmaniye İli - Osmaniye Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  catlak58
  Emekli
  Reklam

  Osmaniye İli - Osmaniye Hakkında Bilgiler

  Reklam  Osmaniye İli - Osmaniye Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  Osmaniye Türkiye'nin 80. ilidir.
  Osmanlı Döneminde Sancak olan Osmaniye 1924'te sancaklar il olunca il haline getirilmiş ve 1 Haziran 1933'e kadar il iken o tarihte ilçe yapılmış; 24 Ekim 1996'da 4200 Sayılı Kanunla yeniden il olmuştur.
  Yukarı Çukurova’da, Ceyhan Nehri’nin doğu yakasında yer alan, alabildiğine geniş hinterlandıyla Osmaniye; Ceyhan Nehri, Hamıs, Karaçay, Kesiksuyu ve Sabun Çayları nedeniyle sulak, hem de Çukurova’yı doğuya bağlayan yolların kavşağında olması nedeniyle işlek bir bölgededir.
  Çukurova'ya has zengin tarım toprakları ve geniş ormanları ile şirin bir ildir. Osmaniye; Karatepe, Aslantaş Açık Hava Müzesi ve Antik kentleriyle önemli turizim merkezidir.
  Osmaniye Türkiye'deki yerfısığı üretiminin %60'ının ticaretinin de % 85-90'ının yapıldığı ilimizdir.Ayrıca ilimiz Kadirli İlçesinde bulunan Karatepe Köyünde üretilen Karatepe Kilimleriyle de ünlüdür. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Osmaniye İli - Osmaniye Hakkında Bilgiler

  Reklam  Adana ilçesi iken gelişen nüfus ve yoğunluğu dolayısı ile il olmuş ve plaka kodu 80 dir.Osmaniye yer fıstığı yetiştiriciliği bakımından önemlidir.Burada tarımın her çeşidi yapılmaktadır.Adana ve Gaziantep geçiş güzergahı arasında yer almaktadır.+ Yorum Gönder
osmaniye ile ilgili kısa bilgiler,  Osmaniye ilgili kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi