Burdur - Salda Gölü

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Burdur - Salda Gölü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Burdur - Salda Gölü

  Reklam  Burdur - Salda Gölü

  Forum Alev
  Salda Gölü

  burdur salda golu.jpg

  Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde bir krater gölüdür. Göller bölgesi içindedir. Yüzölçümü 4370 ha.'dır. 196 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin en derin göllerindendir. Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olup plajları vardır.


  Salda Gölünün suyu özellikle cilt hastalıkları için şifalıdır.


  Salda Gölü Burdur ilinin 50 km. batısında yer alır. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor. Salda'nın 184 metre derinliği bulunuyor. Bu derinlik fırtınalı havalarda dibi karışmadığı için Salda Gölü'nün berraklığını bozamıyor.


  Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapıyor


  Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katıyor. Kışın ise yükselen sular, adaları yutuyor.


  salda golu.jpg
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Burdur - Salda Gölü

  Reklam  Göller bölgesinde yer alan krater gölüdür.Bölge ağaçlar ve doğal güzellikleri ile tam bir mesire yeridir.Özellikle çam ağaçlarının ve geniş kumsal kesimlerinin fazlalığı güzellik katmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi