Toprakkale Kalesi (Toprakkale)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Toprakkale Kalesi (Toprakkale) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Toprakkale Kalesi (Toprakkale)

  Reklam  Toprakkale Kalesi (Toprakkale)

  Forum Alev


  Toprakkale Kalesi (Toprakkale)
  Osmaniye Toprakkale ilçesinde bulunan bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Çukurova’yı güneyden gelebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda kervan yollarının birleştiği 75 m. yükseklikteki yığma bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kalenin MÖ.312’de Seleukoslar tarafından yaptırıldığı, Romalılar, Abbasiler, Selçuklular, Ramazanoğulları ve Osmanlılar tarafından onarılarak kullanıldığı bilinmektedir.
  Bu kaleye Hitit ve Asurlular “Carania”, Persler “Susanis”, Romalılar “Amanicae-Caranadiopolis”, Abbasiler zamanında “Al-Kenisa-Tüs Savda (Kara Kilise), Hamdaniler “Tel Hamdün”, Osmanlılar da “Kınık Kalesi” ismini vermişlerdir.

  Kale moloz taş ve kesme taştan yapılmış, çevredeki kayalar da sur duvarları olarak kullanılmıştır. Kale sekiz burçlu olup, batı yönüne açılan kapısı bulunmaktadır. Kaledeki beyaz taştan yapılmış bezemeler ve yuvarlak şekilli mazgal delikleri Memluklu dönemi mimarisini yansıtmaktadır. Kale Osmanlı döneminde 1517’den sonra bir süre kışla olarak kullanılmıştır.

  Kale içerisinde bulunan depolar, askeri koğuşlar, ahırlar ve sarnıç kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir. Kale 1960’lı yıllarda onarılmış ve çevresi park haline getirilmiştir.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Toprakkale Kalesi (Toprakkale)

  Reklam  Osmaniye Adana ve Hatay yol ayrımında bulunan kale harabe halindedir.Toprakkale ilçesinde olduğu için bu adı almıştır.Geniş düzlük ortasında bulunan kale diğer kalelere göre yüksek değildir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kaynakça nedir? 4. 4
  Hakan
  Administratör
  Kaynakça nedir?
  Yazılan bir yazının nereden yararlanıldığını göstermektedir.

+ Yorum Gönder
toprakkale kalesi hakkında bilgi,  toprakkale kalesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi