Taş Medrese

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Taş Medrese ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Taş Medrese

  Reklam  Taş Medrese

  Forum Alev


  Taş Medrese

  Kahramanmaraş’ta kalenin güneyinde, Ulu Cami’nin yakınında bulunan Taş Medrese’nin Alaüddevle’nin kızı adına yapıldığı sanılmaktadır. Besim Atalay’a göre medrese yanındaki Alaüddin Devle’nin oğlunun türbesindeki 1521 tarihi dikkate alınacak olursa medresenin XVI.yüzyılın başında yapıldığı ortaya çıkmaktadır.

  Taş Medrese düzgün bir plan göstermemekle beraber dikdörtgen şekildedir. Kesme taş ve moloz taştan yapılmış, kemerlerde tuğlalara yer verilmiştir. Medrese açık avlulu plan tipindendir. Açık bir avlunun etrafında sıralanmış odalardan meydana gelmiştir. Avlunun sağında dikdörtgen planlı üzerleri tonozla örtülmüş medrese odaları sıralanmıştır. Bu odalar avluya birer pencere ve kapı ile açılmakta olup, içlerinde ocakları bulunmaktadır. Oldukça sade dikdörtgen, dışarıya taşkın, içten yuvarlak kemerli girişin karşısında dershane-mescit, sol tarafta da Alaüddevle’nin oğlu Mehmet’in piramidal çatılı türbesi bulunmaktadır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Taş Medrese

  Reklam  Kahramanmaraş ilinde olan ve Osmanlı devletinin en güçlü olduğu dönemlerde yapılmıştır.Bu medresenin yapımında kesme taşların kullanılması doğal olması bu ismin verilmesine neden olmaktadır.Medreselerin eğitim hayatında önemli yeri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi