Geben Kalesi (Andırın)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Geben Kalesi (Andırın) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Geben Kalesi (Andırın)

  Reklam  Geben Kalesi (Andırın)

  Forum Alev  Geben Kalesi (Andırın)
  Kahramanmaraş, Andırın ilçesinde Geben-Göksun yolu üzerinde, Geben’e 3 km. uzaklıktaki Geben Kalesi yüksek bir tepe üzerinde kurulmuştur. Kalenin ne zaman yapıldığı kesin olmamakla beraber Roma öncesinde yapıldığı sanılmaktadır.

  Kale Geben Vadisine hakim olup, önünden geçen iki önemli yolu kontrol amacı ile Roma Bizans ve Ermeni Krallığı dönemlerinde de kullanılmıştır. Kale dış surları ile birlikte 12.000 m2’lik bir alana yayılmış olup, kale iç ve dış surlar olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Yapımında moloz taş, kireçtaşı ve kesme taş kullanılmıştır. Kale içerisine tonoz kemerli kapalı mekanlar ve su sarnıçları yapılmış olup, bunlar günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir. Dış surların büyük bir bölümü tahrip olmuş, yalnızca altı burcu ile mazgalları günümüze gelebilmiştir. Bizans, Roma dönemlerine ait taşlar üzerinde monogramlar ve haç motifleri bulunmaktadır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Geben Kalesi (Andırın)

  Reklam  Aslında bulunduğu yerdeki kayalardan faydalanılarak yapılan bir kaledir.Roma dönemi eserlerinden olan bu kale gözetleme amacı ile yüksel olan bir yere inşa edilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi