Alaaddin Camii (Ulu Camii) (Uluborlu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Alaaddin Camii (Ulu Camii) (Uluborlu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Alaaddin Camii (Ulu Camii) (Uluborlu)

  Reklam  Alaaddin Camii (Ulu Camii) (Uluborlu)

  Forum Alev  Alaaddin Camii (Ulu Camii) (Uluborlu)
  Isparta Uluborlu ilçesinde, Eski Kasaba’da bulunan Alaeddin Camisi, Sultan Alaaddin Keykubat zamanında h.629 (1231) yılında Sultan II. Kılıç Arslan’ın torunu ve Tuğrul Şah’ın kızı tarafından yaptırmıştır. Sultan II.Gıyaseddin Mesud zamanında, Bedrettin Ömer Bin Emirülhaç camiyi 1281’de tamir ettirmiştir. Uluborluların yerlilerinden Vahap Kadı 1652’de ikinci kez tamir ettirmiştir. Cami 1909 yılında yanmış, 1927 yılında yeniden yapılırcasına onarılmıştır. Hacı Nuri Altın Tabak 1932 yılında caminin bazı bölümlerini onarmıştır.
  Caminin giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmaktadır:

  “Bu mübarek mescit, Kılıç Arslan’ın oğlu şehit Sultan Tuğrul Şahın, âlim dünya ve dinin koruyucusu, İslam’ın ve Müslümanların seçkini olan kızı Melike-i Adile’nin malından olmak üzere, en ulu padişahlar padişahı alemdar Allah’ın gölgesi mesabesinde olan, dünya ve dininin şerefçe yücesi Fatih babası Keyhüsrev oğlu Keykubat’ın hüküm sürdüğü günlerde h. 629 yılının Recep ayında kendisi tarafından yaptırılmıştır. Allah ikbalini daim etsin”.

  Günümüze orijinal durumundan oldukça uzaklaşmış olarak gelen cami dikdörtgen planlı olup, üzerini içten dört sütunun taşıdığı iki kubbe örtmektedir. Kuzey, doğu ve batıya açılan üç kapısı bulunmaktadır. İbadet mekanında dikkati çeken bir bezeme bulunmamaktadır. İbaret mekanı 35 pencere ile aydınlatılmıştır. Yanındaki taş kaideli tek şerefeli tuğladan bir minaresi vardır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Alaaddin Camii (Ulu Camii) (Uluborlu)

  Reklam  Selçuklu dönemi eserlerinden olan cami bir çok defa yıkılmış yerine orjinaline yakın olarak yeniden inşa edilmiştir.Fakat ilk yapıldığı gibi değildir.Isparta Uluborlu ilçesinde yer almaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi