Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

  Reklam  Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

  Forum Alev

  Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)
  Isparta Yalvaç ilçesine 1 km. uzaklıkta bulunan Psidia Antiokheia kentinin kuzey-güney caddesinin kuzey ucunda anıtsal bir çeşme bulunmaktadır. Bu çeşme U planlı olup, 21.00x21.00 m. ölçüsünde, önünde sütunlu bir cephesi, arkasında da su deposu bulunmaktadır. Antiokheia kenti su kemerlerinin taşıdığı sular bu çeşmenin arkasındaki depoda toplanmakta, oradan da kurşun ve toprak borularla şehre dağılmaktadır.

  Bu çeşmenin ne zaman yapıldığı kesin olmamakla beraber, MS.I.yüzyılın sonlarına tarihlendirilmektedir. Roma döneminde şehrin su gereksinimini karşılamak üzere Su Çıktı kaynağından yaklaşık 10 km. uzunluğunda su kemerleri yapılmıştır. Bunlar kesme taştan 5-7 m. yüksekliğindedir ve arazi konumuna uygun olarak son derece güzel bir işçilikle yapılmıştır. Kemerlerin ayakları arasındaki açıklıklar 4.70-3.80 m. arasında değişmektedir. Kemer ayakları 2.10 m. ölçülerindedir.

  Günümüze 250 m.lik bir bölümü gelebilen su kemerleri de çeşme binası ile birlikte MS.I.yüzyılın sonlarında yapılmıştır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

  Reklam  Su kemerleri eski zamanlarda yapımı uzun süren fakat insanların o teknolojisi olmadığı için bu şekilde sular taşınmakta idi.Isparta Yalvaç ilçesinde olan bu su kemeri halen bazı yerleri sağlam olarak kalabilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi