Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)

  Reklam  Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)

  Forum Alev

  Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)
  Adana ili Ceyhan ilçesinin 12 km. güneydoğusunda, Kurtkulağı Köyü’nün 1 km. kuzeyindedir. Eski Halep kervan yolu üzerindeki bu kervansarayı Sultan III. Ahmet döneminde h. 1116 (1704) yılında Hüseyin Paşa bir menzil hanı olarak yaptırmıştır. Mimarı Mehmet Ağa’dır.

  Selçuklu kervansaraylarına benzeyen kale görünümündeki bu yapı 23.60x45.75 m. ölçüsündedir. Kervansaray enine uzanan, birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmış payelerle üç bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerin üzeri boydan boya beşik tonozlarla örtülmüştür. Büyük kesme taşlardan yapılmış olan duvarları muntazam bir taş işçiliği göstermektedir.

  Doğusundaki giriş kapısından içerisine girilen kervansarayın çevresindeki odalar, sivri kemerli, ikişer pencereli olup, üzerleri beşik tonozlarla örtülmüştür. Ayrıca avlusunda çeşmesi ve büyük bir de havuzu bulunmaktadır. Kervansarayın kitabesi Adana Arkeoloji Müzesi’ndedir.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)

  Reklam  Osmanlı dönemi zamanında yapılan bu kervansaray buradan Halep ve Şam'a giden insanların askerlerin konaklaması için yapılmıştır.Buralarda dinlenen ve ihtiyaçlarını gideren insanların yola çıktıkları bir merkezdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi