Ağız kokusunun sebebi ne

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ağız kokusunun sebebi ne ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MavişiM
  Usta Üye
  Reklam

  Ağız kokusunun sebebi ne

  Reklam



  Ağız kokusunun sebebi ne

  Forum Alev
  MemoriaL Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Emek Kurtoğlu Külür, ağzı kokusunun nasıl oluştuğunu şöyle anlatıyor ''Solunum sisteminden gelen hava, ağızdan dışarı yayılırken ağız boşluğundaki kötü kokulu uçucu karışımlarla birleşerek dışarı çıkar ve kişilerin kendisini de, çevresini de rahatsız eden hoş olmayan kokular oluşturur. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda ağız kokusu vakalarının çoğunluğunun ağız boşluğundan kaynaklandığı tespit edilmiştir''

  Ağız kokusu oluşumu, tükürük akımının azalması, uzun süre besin ve sıvıların alınmamasına da bağlıdır. Uyku hali buna iyi bir örnektir. Sabah kalkınca hissedilen ağız kokusu uzun süre tükürük alış hızının azalması ile ilgilidir. Aşırı tütün ve alkol içilmesi de ağız kokusu nedenidir. Sigara yalnızca kötü kokulu nefes oluşturmakla kalmayıp, bir de kıllı dil durumuna yol açar ki, bu da besin artıklarının ve tütün kokusunun tutulmasına neden olur. Dilin arka bölümü mekanik olarak temizlenemediği için gıda birikimleri orada oluşur.

  Ağız kokusunun tedavisi için öncelikle kokunun nedeninin ağız boşluğundan mı yoksa sistemik nedenlerden mi kaynaklandığı belirlenmelidir. Bu işlem bireyin dudaklarını sıkıca kapatıp, nefesini burun deliklerinden bıraktığı takdirde, koku 10 santimetre uzakta duran başka bir kişi tarafından algılanıyorsa, koku sistemik faktörlerden kaynaklanıyor demektir. Kokunun nedeni ağız boşluğundan kaynaklanıyorsa birey diş hekimine, sistemik nedenlerden kaynaklanıyorsa dahiliye uzmanına başvurmalıdır.

  Lokal faktörlerin neden olduğu ağız kokusu olgularının yüzde 90'ının başarıyla tedavi edileceği tespit edilmiştir. Çoğu ağız kokusunun tedavisine dilin fırçalanması ile başlanır. Ağız kokusunu oluşturan bileşenlerin birincil alanı dildir. Sabah şiddetli ağız kokusundan şikayet eden kişilerde dişlerin ve dilin yemek sonrası fırçalanması ile sorun kontrol altına alınabilir. Ağız kokusu genellikle ağız hijyeninin düzeltilmesiyle iyileşir. Bu durumda bireyin diş hekiminin tavsiyelerine uyması yeterlidir.

  (alıntıdır.)



 2. 2
  _Garez_
  Usta Üye

  --->: Ağız kokusunun sebebi ne

  Reklam



  Geçen gün bir sağlık dergisinde tedavisini şöyle açıkladırlar;

  Bir avuç karanfili su içinde kaynatıp sonrada soğutup karanfil suyunun ağızda çalkalanması ağız kokusunu gideriyormuş







 3. 3
  fero74
  Üye
  Bütün bunları yaptıktan sonra birde:Az konuşmanın,Öz konuşmanın,
  Doğru konuşmanın ve Dedikodu yapmamanında büyük faydaları var.







 4. 4
  josep58
  Aktifleşmemiş Üye
  Alıntı _Garez_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Geçen gün bir sağlık dergisinde tedavisini şöyle açıkladırlar;

  Bir avuç karanfili su içinde kaynatıp sonrada soğutup karanfil suyunun ağızda çalkalanması ağız kokusunu gideriyormuş
  eet aynısını bende bi gazatede okumustum

 5. 5
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  _Garez_ verdiğin öneri için teşekkürler :)
  Emeğinize sağlık MavişiM

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi