Geçici Dolgular, Düşen Dolgular, Çatlamış Dolgular ve Sızdıran Dolgular

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Geçici Dolgular, Düşen Dolgular, Çatlamış Dolgular ve Sızdıran Dolgular ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Geçici Dolgular, Düşen Dolgular, Çatlamış Dolgular ve Sızdıran Dolgular

  Reklam  Geçici Dolgular, Düşen Dolgular, Çatlamış Dolgular ve Sızdıran Dolgular

  Forum Alev
  Geçici Dolgular, Düşen Dolgular, Çatlamış Dolgular ve Sızdıran Dolgular  Geçici Dolgular:

  Birden fala randevuya ihtiyacınız varsa, diş hekiminiz dişinizin iyileşmesini gözlemlemek için kısa bir süre beklemek istiyor ise, derin bir çürüğünüz var ve pulpa (dişinizin damar ve sinirlerinin bulunduğu tabakası) açığa çıktığı için acil dental tedaviye ihtiyacınız varsa geçici dolguya gereksiniminiz olabilir.

  Geçici dolgu ile birlikte dişinizin hassasiyetinin azaldığını görürsünüz. Çünkü geçici dolgu ile pulpa bakterilerden korunur ve hassasiyet azaltılır. Geçici dolguların içeriklerinde genellikle öjenol adı verilen, karanfil yağından elde edilen ve hafif anestezik özelliği olan bir madde yer alır. Geçici dolgular bir ya da iki ay içinde düşer, çatlar ya da kırılır. Ağzınızda geçici bir dolgunuz mevcut ise bunu daimi olanı ile değiştirmelisiniz. Değiştirmediğiniz takdirde farklı komplikasyonlar oluşarak dişiniz infekte olabilir.

  Düşen Dolgular:

  Bazı nedenlerden ötürü dolguların düşmesi mümkündür. İlk olarak, geniş bir dolgu üzerinde sert bir şekilde çiğneme yaptığınız takdirde dolguyu tutan diş ya da dolgunun kendisi kırılabilir. Dolgu yapılırken diş ile dolgu materyali arasına tükürük girmemesi çok önemlidir. Çünkü tükürük dolgu materyali ile dişin birbirine tutunmasını sağlayan bonding adlı materyalin bozulmasına neden olur. Bonding dişe tutunamadığından dolgu düşer.

  Çatlamış Dolgular:

  Kısa ya da uzun bir süre sonra amalgam dolgularda da kompozit dolgularda da çatlaklar oluşabilir. Dolgu yapıldığı diş yüzeyinden daha yüksekte ise çatlayabilir. Çatlaklar ısırma ya da çiğneme kuvvetleri ile oluşabilir. Dolguların köşelerinde oluşabilen küçük çatlakların da tamiri mümkündür.

  Sızdıran Dolgular:

  Dolgunun yan duvarları dişe tam olarak uyumlu değilse sızdırabilir. Böylece tükürük dolgu ve diş arasına sızarak çürük, renklenme ya da hassasiyet oluşturur. Uzun süredir ağızda olan dolgular da sızdırabilir ve bunların da yenilenmeleri gerekir.

  Diş Sıkma ve Gıcırdatma:

  Diş sıkma ve gıcırdatma dolguların ömrünü kısaltır. Çünkü dolgular karşılayabilecekleri kuvvetten çok daha fazlasına maruz kalırlar ve dişlerde de hassasiyet oluşur. Diş sıkma ve gıcırdatma ile küçük çatlaklar ya da kırıklar oluşabilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Geçici Dolgular, Düşen Dolgular, Çatlamış Dolgular ve Sızdıran Dolgular

  Reklam  Geçici dolguların adından da anlaşılabileceği gibi geçici olmaları sağlık yönünden dikkat edilmesi gereken durumların başlarında gelmektedir.Bu dolguların asıl dolgular ile değiştirilmesi vakit geçirmeden yapılması gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi