Endodonti Nedir? (Kanal Tedavisi) Nedir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Endodonti Nedir? (Kanal Tedavisi) Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Endodonti Nedir? (Kanal Tedavisi) Nedir?

  Reklam  Endodonti Nedir? (Kanal Tedavisi) Nedir?

  Forum Alev
  ENDODONTİ NEDİR?

  Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan bir branştır. Dişin mine ve dentin tabakalarının altında ''pulpa'' olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bir bölüm vardır. Dişin kronunda ''pulpa odası'' adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin sinirinin alınarak, kanalların sterilize edilip ardından doldurulması gerekir.

  Kanal tedavisine ihtiyaç duyan hastalarımız genelde ağrı ve sıcakta hassasiyet şikâyetiyle bize başvururlar. Bu tip vakalarda dişin üzerine vurulduğunda (perküsyon) hasta ağrı duyar. Herhangi bir şekilde ağrıyla belirti vermeyen vakalarda diş ölmüştür ve kök ucunda lezyon oluşumu vardır. Bu tip vakaların teşhisi yüzde şişme veya röntgen alınması sonucu konur. Kliniğimizde klasik radyografilerin yanında dijital radyografilerde tedavinin her aşamasında kullanılmaktadır.


  Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. Dişin ağızda görünen kuron kısmından dişin sinir tabakasına (pulpa) açılan bir oyuktan (kavite) dişin çene kemiği içindeki kök kısmına giriş yapılır.Dişin sinirleri kök kısmındaki kanallarda bulunur.Dişlerimiz 1,2,3 kanallı olabilir,hatta bazı dişlerimizde normalden fazla sayıda kanal bulunur.Kanal tedavisi işlemi sinirlerin alınması,kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir. Daha sonra dişin kuron kısmına harabiyetin büyüklüğüne göre restorasyon yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Endodonti Nedir? (Kanal Tedavisi) Nedir?

  Reklam  Diş hekimlerinin baktıkları alanların hepsi farklı olmaktadır.Genel olarak diş hekimliği yanı sıra bu bölümlerin ihtisaslaşmaları dişlerin sağlıkları ve tedavilerinde ilerlemelerin olmasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi