Kanal Tedavisi ile İlgili Tüm Sorular ve Cevapları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Kanal Tedavisi ile İlgili Tüm Sorular ve Cevapları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kanal Tedavisi ile İlgili Tüm Sorular ve Cevapları

  Reklam  Kanal Tedavisi ile İlgili Tüm Sorular ve Cevapları

  Forum Alev
  Kanal Tedavisi ile İlgili Tüm Sorular ve Cevapları  Kanal tedavisi yaptırmasam olmaz mı?
  S: Dişime neden kanal tedavisi yapılması gerekiyor?
  C: Çürük, derin dolgu veya yaralanma sonucunda dişin sinir olarak bilinen ve “pulpa” adı verilen damar ve sinir paketinde hasara neden olabilir. Hasar az ise iyileşebilir ama hasar çok ilerlemiş ise zamanla pulpa hastalanır ve dişin kökünden etrafındaki kemik dokusuna kadar yayılır.

  S:Ne yapılması gerekiyor?
  C:Hastalıklı pulpa dokusunun alınması gereklidir.

  S:Kanal tedavisi nasıl yapılıyor?
  C: Lokal anestezi yapıldıktan sonra kanala giriş için dişin üstünden delik açıldıktan sonra çok ince aletlerle hasarlı pulpa dokusu çıkarılarak ve kanallar dezenfekte edilir ve daha sonra kanallar sıkıca doldurulur. Zamanla çevre dokular ve kemik iyileşerek dişin ağızda sağlam bir şekilde tutulmasını sağlayacaktır.

  S:Kanal tedavisi ne kadar sürer?
  C: Tek bir seansta bitebilir ama bir ya da iki ek seans gerekebilir. Bu dişin anatomisine, hastalığın derecesine ve çevre dokuların tedaviye verdiği cevaba bağlıdır.

  S:Kanal tedavisi yapılırken acıyacak mı?
  C:Lokal anestezi işleminden sonra acı duyulmaması gereklidir. Yapılan işlemi hissedebilirsiniz ama acımayacaktır. Pulpa çıkarıldıktan sonra acı hissetmeniz imkansızdır. Hissedilebilecek hafif rahatsızlıklar ise her türlü medikal tedavi sırasında rastlanabilecek hafif ağrılardır. Çevre dokuların ve dişin tam olarak iyilieşmesi ise 6 ay 1 yıl kadar sürer.

  S:Kanal tedavisinin alternatifi nedir?
  C: Eğer dişinize kanal tedavisi yaptırmazsanız, dişinizin çekilmesi gerekecektir.

  S: Kanal tedavisi yaptırmaya değer mi?
  C: Eğer dişinizi çektirirseniz daha sonra boşluğu doldurmak için yaptırmanız gereken protez çok daha maliyetli olacaktır. Ayrıca, çiğnemede ve estetik görünümünüzde problemler olacaktır. Yapılacak protez ise asla kendi dişiniz gibi olmayacaktır.

  S:Dişim ölecek mi?
  C:Dişi çevre canlı dokularla ilişkisi olmakla beraber; sıcak, soğuk ve tatlılara karşı hassasiyet hissetmeyeceksiniz. Pulpası alınmış dişin tıpkı diğer dişler gibi temizliğinin yapılmaya devam edilmesi gerekmektedir.

  S:Dişimin rengi kararacak mı?
  C:Dişin renginin kararmasını engelleyecek önlemler tedavi sırasında alınmakla beraber; kararma olabilir. Bu durumda beyazlatma yapılabilir ya da kuron uygulanabilir.

  Güzel bir gülümseme hem profesyonel hayatınızı hem de sosyal hayatınızı güzelleştirir.

  Sağlıklı gülüşler dileriz.
  Dr. Ebru Keskineğe Konyar
  Diş Hastalıkları ve Tedavisi
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kanal Tedavisi ile İlgili Tüm Sorular ve Cevapları

  Reklam  Kanal tedavileri genellikle bir kaç seans neticesinde olmaktadır.Diş kanallarının tedavilerinde acıların hissedilmesi ve zahmetli olması insanların yeni diş yaptırmasını ve çürüklerin engellenmesini amaçlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi