Takma Diş Nedir-Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Takma Diş Nedir-Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Takma Diş Nedir-Nasıl Yapılır

  Reklam  Takma Diş Nedir-Nasıl Yapılır

  Forum Alev
  Takma dişler, genellikle birçok dişin yerine takılmak üzere yapılan protezlerdir. İki tip takma diş vardır: Tam ve kısmi. Yarım takma dişler, kendi dişlerinizin arasına, gerçek dişin durduğu yerde oluşan boşluğu doldurmak için konan yapay dişlerdir. Tam takma dişler ise üst damaktaki tüm dişlerin veya alt damaktaki tüm dişlerin ya da her ikisinin birden yerine konan takma dişlerdir.

  Kısmi takma dişler metal tabanlıdır ve metal çengeller protezi dişlere bağlar. Tam takma dişler genellikle plastikten (akrilik) yapılmıştır, dişlerinizle ve diş etinizle örtüşebilmesi için renklendirilmişlerdir. Tabanı diş etleri gibi renklendirilmiştir ve diş etinin üzerine otunır; üst plaka, kısmen yerinde durur.

  Bazen, geçici takma dişler (hazır takma dişler) herhangi bir takma diş çekilmeden hazırlanır; diş çekilden sonra, boş kalan alanı doldurmak için hemen ağza konulur. Geçici takma dişler, daha sonra kalıcı olanlarla değiştirlmek zorundadır.

  Takma diş yapılması, birçok kere dişçiye gidilmesini gerektirir. İlk olarak, dişinizin izleri çıkartılır. Bu, diş doktorunuz için, ağız yapınızın bir kopyasıdır, böylece takma dişininzi tam olarak ağız ölçülerinize göre yapabilecektir. Nihai olan plastik takma diş yapılmadan önce, genellikle balmu-mundan yapılmış bir örnek hazırlanır; bunun amacı takma dişlerin ölçü ve görünümlerinin doğruluğunu görmek ve iyi çalışıp çalışmadığını anlamaktır. Takma dişleri taşıyan kemikler, zamanla değiştiklerinden, düzenli aralıklarla dişçinize gidip, takma dişlerinizin ölçülerini ve altmdaki dokulann sağlıklı olup olmadıklarını kontrol ettirmek zorundasınız.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Takma Diş Nedir-Nasıl Yapılır

  Reklam  Dişlerin düşüp yerine yenisinin çıkmaması üzerine yapma dişlerin takılmasıdır. İki şekilde takma dişler mevcuttur. dişi tamamlamak için ve tam bir diş olarak takılmaktadır.+ Yorum Gönder
takma diş nasıl yapılır,  takma dişler neyden yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi