Diş Teli Nedir-Nasıl Takılır

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Teli Nedir-Nasıl Takılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Diş Teli Nedir-Nasıl Takılır

  Reklam  Diş Teli Nedir-Nasıl Takılır

  Forum Alev
  Tel, dişleri yavaşça yeni konumlarına çekmek için kullanılan cihazlardır. Tele ihtiyacınız varsa, diş doktorunuz, kalıcı dişlerinizi görebileceği, şekilde (çıkmamış dişlerinizi de görebileceği), kemiklerinizin röntgenini çekecek ve alt-üst çeneniz arasındaki ilişkiyi tespit edecektir. Doktorunuz ayrıca, dişlerinizin plastik bir kopyasını da yapacaktır. Kopyayı yapabilmek için, yumuşak hamura benzeyen maddeyi ısıracaksınız ve böylece dişlerinizin izi çıkacak; çıkartıldığı zaman, izin içine alçı dökülecek ve dişlerinizin ve ısırığınızın kalıcı bir kalıbı oluşturulacaktır.

  Bazı aşın bozukluk vakalarında, diş doktorunuz bir veya daha fazla dişinizi çekerek, diğerlerine yer açmayı önerebilir. Böylece tel, diğer çarpık dişleri, çekilen dişlerin açtığı alanlara doğru hareket ettirebilir.
  Tellerin 3 yıl boyunca kullanılması gerekli olabilir.

  Daha az ciddi bir durum varsa, daha kısa bir süre de kullanılabilir. Birçok farklı tel tipi vardır.Paslanmaz çelikten halkalan olan bir tip tel, her dişi çevreler ve daha sonra yerine yapıştınlır. Bir başka tip, küçük ayraç özelliklidir ve dişin ön veya arka kısmına takılır. Teller, plastik bantlar ve zemberek ile bağlanır ve ortodon-tistin, hareket etmesini istediği yöne doğru gidecek şekilde, basınç uygulaması amacıyla ayarlanır. Ortodontistiniz, tellerin gerüimini her ay ayarlar. Tel taşımak bazen kısa süreli rahat-sızlıklara sebep olur; aspirin (21 yaşın altında olanlar aspirin kullanmamalıdırlar), ibuprofen veya parasetamol gibi ağn kesiciler ağrının dinmesine yardımcı olurlar.Tellere ek olarak, ortodontistler, yular denilen ve haricen kullanılan bir alet önerebilirler. Bu alet, arka azı dişlerine takılır ve geceleri basınç uygulayarak, hizalama işleminin hızlanmasını amaçlar.

  Telleriniz çıkartıldığı zaman, dişlerinizin yeni konumlarını korumaları ve eski konumlarına geri dönmemeleri için birkaç ay veya birkaç yıl boyunca, tutucu denilen bir alet kullanmak zorundasınız. Tutucu, çıkartılabilen ve dişleri çevreleyen telleri olan bir alettir; uygun bir protezle dişlerinize sabitlenir.Tel tutucu gibi ortodontik uygulamalar, yemekler için ideal kapanlardır ve diş çürümesine, plaklara ve diş eti hastalıklarına sebep olur. Dişlerinizi günde en az iki kere, her öğünden sonra ve öğünler arasında atıştırırsanız, atıştırdıktan sonra fırçalamak, iple temizlemek, yıkamak zorundasınız. Diş doktorunuza veya ortodon-tistinize, tellerinizi titizlikle temiz tutmanın en iyi yollarım sorun.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Teli Nedir-Nasıl Takılır

  Reklam  Dişler arasındaki seyrekliği ya da çarpıklı gidermek amacıyla dişlere takılıp yapılan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Merhaba ben irem 12yaşındayım size bir sorum olacak benim dişim üst köpek disim biraz önde ikiside iki köpek dişim ve çenemi iki defa vurduğum için biraz çene yapım geniş ön üst dişim birisi yarim kirik ve ön üst dişim çok büyük ve genis ve iki tane dolgun var acaba dolgudan sonra tel takarlarmı+ Yorum Gönder
diş teli neden takılır,  diş teli nedir,  diş teli niçin takılır,  tel neden takılır,  dişlere neden tel takılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi