Dilden hastalık teşhisi dilde kabarciklar - dilin uzerinde kabarcik

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dilden hastalık teşhisi dilde kabarciklar - dilin uzerinde kabarcik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Dilden hastalık teşhisi dilde kabarciklar - dilin uzerinde kabarcik

  Reklam  Dilden hastalık teşhisi dilde kabarciklar - dilin uzerinde kabarcik

  Forum Alev
  Ağız ve diş sağlığı uzmanlarına göre, dildeki bazı belirtiler, birçok hastalığın habercisi olabiliyor.


  Buna göre, vitamin eksikliği, diyabet, astım, grip gibi hastalıklar, dilimizin rengine ve şekline bakılarak anlaşılabiliyor.

  Biraz sarı renkteki dilin, bu kişinin, bir önceki akşam çok içki ve sigara içtiğini ya da uzun süredir su içmediğini gösterdiğini belirten uzmanlar, bu sebeple sabah dişler fırçalanırken dilin de fırçalanmasını öneriyor. Ancak bazı hormon ilaçlarının da dilin sararmasına sebep olduğu ifade ediliyor. Doktorlar, grip başlangıcında da dilin sarımsı bir renk aldığını kaydediyor.

  Dilin üzerindeki kabarcıkların yok olması ve renginin hafif kırmızıyı andırması, özellikle kadınlarda demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğinin bir işareti olarak gösteriliyor. Uzmanlar, demir ve B vitamini eksikliği için ise kırmızı et ve bol bol yeşil sebze yemek gerektiğini vurguluyor.

  Dilin üzerindeki kabarcıklarda büyüme görülmesi ise fazla antibiyotik alınmasının bir belirtisi olarak ifade ediliyor. Doktorlara göre, çok fazla içilen sigara ve alınan kafein, dilin rengini siyaha dönüştürebiliyor.

  Dişte beyaz tabakalar oluşması, ağızda mantarlar oluştuğunu gösteriyor. Uzmanlara göre, mantarlar çoğunlukla dilin arka tarafında bulunuyor. Böyle bir dil, genellikle astım ve şeker hastalarında görülüyor. Ancak bebeklerde de uzun süren antibiyotik tedavisinden sonra bu duruma rastlanabiliyor.

  Dilin büyük kısmını beyaz ya da sarımsı lekeler kaplaması, aft oluştuğunun bir işareti olarak gösteriliyor. Dilde yaralar çıkması, vücudun başka bir bölümünün rahatsız olduğunun ya da bağırsaklarda bir sorun olduğunun göstergesi olabiliyor.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dilden hastalık teşhisi dilde kabarciklar - dilin uzerinde kabarcik

  Reklam  Vücudumuzda oluşan sorunlar ağrı ya da ağrısız belirtileri göstermektedir. Dilin renk ve üzerindeki kabartılar herhangi bir hastalığın haberci olabileceği vurgulanmaktadır.+ Yorum Gönder
dilin arka kısmında kabarcıklar,  dilde kabartı,  dilin arka tarafında kabarcıklar,  dilin arkasındaki kabarciklar,  dilde kabarcıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi