Dis Sıkma - Dis Gıcırdatma

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dis Sıkma - Dis Gıcırdatma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Dis Sıkma - Dis Gıcırdatma

  Reklam  Dis Sıkma - Dis Gıcırdatma

  Forum Alev

  DIS SIKMA - DIS GICIRDATMA NEDIR?


  Dis sikma ve dis gicirdatma genellikle uyku sirasinda, çogunlukla da hastanin farkinda olmadan yapilan asiri çene hareketleridir. Son yillarda, sehir hayatinin getirdigi zorluklar ve stresli yasam sonucunda dis sikma ve dis gicirdatma toplumumuzda çok sik görülmeye baslanmistir. Dis sikma ve dis gicirdatma aliskanligina sahip bireyler genellikle bu durumdan haberdar degildir.  DIS SIKMA - DIS GICIRDATMA NEDEN OLUSUR?


  Duygusal Stresler:


  Stresli hayat tarzi, dis sikma ve dis gicirdatmanin en önemli nedenidir. Vücudumuzda, stresin olusturdugu etkileri görebilecegimiz ilk yer agiz ve dis bölgesidir. Asiri titiz, hassas, sinirli bir yapiya sahip olmak da dis sikma ve dis gicirdatmada etkili bir faktördür. Zorlu bir durumla karsilasildiginda moral vermesi için söylenen sik biraz disini deyimi günlük konusmada yerini almistir.

  Malokluzyon:


  Dislerin dizilimindeki bozukluklar yani malokluzyon, dis sikma ve dis gicirdatmanin diger bir nedenidir. Dizilimdeki bozukluklar gelisim sirasinda olusabildigi gibi, çok sayida üst yüzeyi asinmis eski protez ve dolgunun varliginda da gelisebilir.

  DIS SIKMA - DIS GICIRDATMANIN BELIRTILERI VE YARATTIGI SORUNLAR NELERDIR?
  1. Dis sikma ve dis gicirdatma esnasinda dislerin birbirine sürekli temasi ve sürtünmesi sonucunda, dislerin çigneyici yüzeylerinde mine kayiplari görülür. Dislerin çigneyici yüzeylerinde olusan bu asinmalar, özellikle ön dislerde daha belirgin olur.
  2. Dis sikma ve dis gicirdatmaya bagli olarak dis yüzeylerinde meydana gelen asinmalarin ilerlemesi ya da hizli gelismesi sonucunda, dislerde hassasiyet, yani soguk ve sicaga karsi asiri duyarlilik gözlenebilir.
  3. Dis gicirdatma sonucu ön dislerin kesici kenarlarinda ve arka dislerin çikintili kisimlarinda mikroçatlaklar olusur. Bu çatlaklar, zamanla büyüyerek dislerde kirilmalara neden olabilir.
  4. Dis sikma ve dis gicirdatmanin diseti hastalikari ve yanlis dis firçalamyla birlikte görülmesi halinde, disetlerinde çekilme ve dis sert dokulari üzerinde çentikler olusmaktadir. Disler üzerinde olusan bu çentikler, hassasiyet ve asiri duyarliliga yol açtiklari gibi, disin kirilmasina de neden olabilir.
  5. Dis gicirdatma aliskanliginin uzun yillar devam etmesi sonucunda, dislerde sallanmalar baslayabilir. Özellikle bir yada birkaç dise fazla kuvvet gelmesi durumunda, ilgili dislerde agri görülebilir ve zamanla bu disler kaybedilebilir.
  6. Dis sikma ve dis gicirdatma genellikle uyku sirasinda farkina varilmadan meydana gelir. Gece boyu süren çene aktivitesine bagli olarak, sabahlari yorgun kalkma, basagrisi, sakak ve yanak bölgesinde kas agrisi görülebilir.
  7. Dis sikma ve dis gicirdatmaya bagli olarak çene eklemine asiri yük gelmesi sonucunda, eklemde kilitlenme, çitirti sesleri ve agri olabilir.
  8. Dis sikma ve dis gicirdatma sonucunda, sürekli isirmaya bagli olarak, yanak içinde dislerin birbirleriyle temas ettigi hizada, irritasyonlar ve beyaz çizgi seklinde bir hat gözlenebilir.
  9. Bu belirtilerin hepsi yada birkaçi dis sikma ve dis gicirdatmanin baslamasindan hemen sonra gözlenmez. Belirtilerin ortaya çikmasi, rahatsizligin siddetine göre uzun yillar sürebilir. Bazi durumlarda ise çok az belirti görülür.


  DIS SIKMA - DIS GICIRDATMANIN TEDAVISI


  Dis sikma ve dis gicirdatma aliskanliginin tedavisinin birinci amaci, çene ekleminde geri dönüsümsüz zararlar birakan, normal disi çene hareketlerini engelleyerek, çene eklemini korumak, varsa agriyi ortadan kaldirmak ve dislerin asinmasini engellemektir. Bu amaçla, hastanin gece uyurken takacagi, dislerine uygun olarak hazirlanan silikon plaklar kullanilmaktadir. Plak, uyku esnasinda dislerin birbiriyle direkt temasini keserek asinmayi engellemekte, böylece çene eklemini rahatlatmakta ve agriyi ortadan kaldirmaktadir. Ancak siddetli vakalarda gece plaginin yanisira, stresi azaltmaya yönelik tedaviler, kas gevsetici ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanilmasi gerekebilir. Bu tip dis sikma ve gicirdatmanin ileri asamalarinda, dengeli bir dis temasi ve çene hareketlerinin saglanmasi için, eski yada hatali yapilmis dolgu ve protezlerin yenilenmesi ve mutlaka eksik olan dislerin uygun görülen protez uygulamalariyla tedavi edilmesi gerekir.

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Dis Sıkma - Dis Gıcırdatma

  Reklam  Diğer Konularımız

  Bruxsizm ( Diş Gıcırdatma)
  Diş Sıkma ve Gıcırdatma Nedir?
  Diş gıcırdatma
  Diş Gıcırdatma
  diş gıcırdatma(bruksizm)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi