Diş Çürükleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Diş Çürükleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Diş Çürükleri

  Reklam  Diş Çürükleri

  Forum Alev
  DIS ÇÜRÜGÜ NEDIR?

  Dis çürükleri, dislerin çigneme yüzeylerinde kahverengi, siyah gibi koyu renklerde görülen, dislerin birbiriyle yan yana temas ettikleri ara yüzlerinde ise, ya tebesirimsi beyaz olarak izlenebilen ya da sadece röntgenle tespit edilebilen, bakterilerin neden oldugu hastaliklardir. Dis çürüklerinin ilerlemesi halinde, disler üzerinde yiyecek artiklarinin buralara birikebilecegi oyuklar meydana gelir. Dise müdahale edilmemesi durumunda önce soguk ve sicak yiyecek ve içeceklerde hassasiyet, devaminda da diste sürekli agri meydana gelir.

  DIS ÇÜRÜGÜ NASIL OLUSUR?


  Agizdaki sert dokular ve disler üzerinde, bakteriler, bakterilerin dise tutunmak için salgiladiklari dekstran ismindeki yapiskan madde ve yiyecek artiklarindan olusan bakteri plagi olarak adlandirdigimiz bir tabaka bulunur. Plagin içindeki bakteriler küçük yiyecek artiklarini sindirerek organik asitleri açiga çikarirlar. Bu asitler, dekstran nedeniyle uzun süre disle temas ettigi için, disin minesinin mineral dokusunu çözerek bozulmasina, sonucunda da disin çürümesine sebep olmaktadir.

  DIS ÇÜRÜGÜ ÖNLENEBILIR MI?


  Disler üzerine yapisan yiyecek artiklarini uzaklastirmak için, sabah kahvaltidan sonra ve aksam yatmadan önce, en az 3 dakika süreyle disleri firçalamak gerekir. Özellikle dis dizilimi sikisik olan bireylerde, dislerin birbirleriyle temas ettikleri yan yüzeylerde biriken yiyecek artiklari düzenli dis firçalamayla bile yeterince temizlenememektedir. Bu bölgelerde dis çürügü olusmamasi için günde en az bir kez, dis firçalamadan sonra dis ipi kullanilmasi gerekir.
  Florürün çürük önleyici veya çürük olusumunu azaltici etkisi kanitlandigi için florürlü bir dis macunu kullanilmalidir. Dis firçasi, üzerinde bakteri birikmeyecek sekilde muhafaza e dilmeli ve belli araliklarla degistirilmelidir.
  Ana ögünler arasinda mümkün oldugunca sekerli yiyeceklerden kaçinilmali, sekerli yiyecek yendigi zaman ise disler firçalanmalidir. Firçalama imkani yoksa, dis dostu amblemi tasiyan sakizlardan çignemek uygun olacaktir.
  Çocuklar ilk dislenme döneminden itibaren düzenli dis hekimi kontrolüne getirilerek, gerekiyorsa dislerin üzerine koruyucu sealant veya flor uygulamasi yapilabilir.
  En az alti ayda bir düzenli olarak dis hekimi kontrolüne giderek, çürük risk tayini yaptirilabilir. Böylece baslangiç halindeki çürükler büyümeden tespit edilerek, sorun yaratmadan tedavileri yapilabilir.
  Dislerin üzerinde tebesirimsi beyazliklar veya kahverengi yada siyah lekeler görüldügü takdirde, vakit geçirmeden dis hekimine basvurmak gerekir. Yukaridaki noktalara dikkat edildigi taktirde, dis çürügü kesinlikle önlenebilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Çürükleri

  Reklam  Yediğimiz besinlerin diş çürüklerine neden olması onların her zaman temiz olması anlamına gelmektedir.Yani bu besinlerin taşıdığı bakteriler diş minelerine yapışarak aşındırmaya ve çürütmeye başlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi